Trwa ładowanie...

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Pytania o zdalne nauczanie od 18 maja. "Nowa porcja chaosu"

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedzieli zmiany dla uczniów w ramach 3. etapu luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Obowiązek uruchomienia placówek spada na ich dyrekcje oraz samorządy.

Share
Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Pytania o zdalne nauczanie od 18 maja. "Nowa porcja chaosu"
Źródło: PAP
d3060tt

Po ogłoszeniu zasad 3. etapu znoszenia obostrzeń w edukacji nie jest jeszcze jasne, w jakim zakresie zostaną uruchomione szkoły. "Minister Dariusz Piontkowski funduje uczniom i nauczycielom kolejną porcję chaosu!" - napisała w mediach społecznościowych Krystyna Szumilas, minister edukacji w rządzie PO-PSL.

"Nauczyciele będą uczyć zdalnie wszystkie swoje klasy czy prowadzić konsultacje z ósmoklasistami? Będą dodatkowe pieniądze na dodatkowe zajęcia?" - zapytała Szumilas, przytaczając wątpliwości, którymi nauczyciele po konferencji premiera i szefa MEN dzielą się w rozmowach na forach dla pedagogów w sieci.

- Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaproponują również formę zajęć edukacyjnych, a w pozostałych godzinach pozostali nauczyciele zaopiekują się tymi dziećmi, żeby rodzice mogli wrócić do pracy - powiedział podczas konferencji prasowej szef MEN Dariusz Piontkowski, nie odnosząc się do czasu pracy nauczycieli.

d3060tt

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Pytania o zdalne nauczanie

- Nie ma takiej możliwości, żeby nauczycieli pracujący stacjonarnie, chociażby w świetlicy, prowadził jeszcze zdalne nauczanie. Jednak to dyrektor będzie ostatecznie decydował o organizacji pracy w swojej placówce - podobnie jak wcześniej podczas pandemii - mówi Wirtualnej Polsce Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka prasowa Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

- W dużym stopniu sytuacja po 18 maja będzie zależała od frekwencji w szkołach, ale tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć w tej chwili - dodaje Hołyś-Warmuz. - To oznacza opiekę w szkole rano, a popołudniami dalszą naukę zdalną? - zastanawia się w rozmowie z WP nauczycielka podstawówki, bo podstawa programowa ma być przez nauczycieli dalej realizowana.

Zobacz też: Sejm przyjął ustawę ws. wyborów. "PiS sam się zorientuje, że nie jest do zrealizowania"

Śledź na żywo: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-ekspert-z-londynu-ostrzega-przed-druga-fala-epidemii-relacja-na-zywo-13-maja-6509949010056833a" target="_blank">Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja</a>

Zgodnie z ogłoszonymi przez rząd zmianami, od 25 maja wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowe.

d3060tt

- Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas 8. Od 1 czerwca umożliwimy to wszystkim uczniom - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Zmiany od 18 maja. 3. etap w edukacji

Szef rządu zaznaczył, że "to rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły". - Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru - mówił Morawiecki podczas ogłaszania zasad trzeciego, przedostatniego etapu znoszenia ograniczeń.

Od 18 maja przywrócone zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych (technikach i szkołach zawodowych), gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku.

Rząd otwiera również szkolne schroniska młodzieżowe. - To też szansa, żeby uczniowie w niewielkich grupach wrócili do domów kultury do zajęć artystycznych - mówił Dariusz Piontkowski.

d3060tt

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3060tt

Podziel się opinią

Share
d3060tt
d3060tt
Więcej tematów