KE zapowie zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. Znamy datę
Komisja Europejska zapowiedziała zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. "Komisja uważa, że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce" - czytamy w komunikacie.
"Komisja uważa, że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce w rozumieniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
W analizie, która zostanie przekazana krajom członkowskim, KE informuje, że zakończyła badanie stanu praworządności w Polsce. Uznała, że nie ma już "wyraźnego zagrożenia" dla rządów prawa w naszym kraju w rozumieniu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Jak wskazano, "Polska podjęła szereg legislacyjnych i nielegislacyjnych działań", by odpowiedzieć na wątpliwości związane z niezawisłością sądownictwa.
W dokumencie KE podkreśla, że zamierza wycofać wniosek w sprawie procedury przeciwko Polsce z Rady UE, który skierowała tam w 2017 r. Oznaczać to będzie zakończenie procedury z art. 7. Formalnie nastąpi to więc nie wcześniej niż przed posiedzeniem ministrów ds. europejskich 21 maja. O zakończenie procedury przed wyborami europejskimi 9 czerwca zabiegał polski rząd.
Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova przekaże opinię Radzie UE podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich 21 maja, potem zamierza wycofać swój wniosek z Rady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Tusk oddał pole". Wskazała komunikacyjną porażkę koalicji
Von der Leyen i Jourova komentują
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz wiceprzewodnicząca Vera Jurova odniosły się do zakończenia procedury.
"Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Po ponad 6 latach wierzymy, że procedura z art. 7 może zostać zamknięta. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. To wynik ciężkiej pracy Polski i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform" - napisała Ursula von der Leyen na portalu X.
"Z zadowoleniem przyjmuję trend pozytywnych zmian. Chociaż prace muszą być kontynuowane, ryzyko poważnego naruszenia praworządności już nie istnieje" - napisała Vera Juorova.
Artykuł 7
Artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).
Procedura w ramach tego artykułu została uruchomiona wobec Polski 20 grudnia 2017 roku.