Kawiarnia powie "nie". Nie masz swojego kubka, nie dostaniesz kawy
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące opakowań, które mają ograniczyć stosowanie jednorazowych materiałów. Zmiany, które zaczną obowiązywać w sierpniu 2026 roku, promują m.in. korzystanie z własnych pojemników na zakupy, w tym np. kawę lub jedzenie na wynos.
Nowe przepisy unijne dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych weszły w życie, zastępując dyrektywę z 1994 roku.
Regulacje te mają na celu ograniczenie stosowania jednorazowych opakowań, takich jak saszetki na sól czy cukier, oraz promowanie używania własnych pojemników na zakupy. Zmiany te będą obowiązywać w całej Unii Europejskiej od sierpnia 2026 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płynęli pod polską banderą. Odkrycie w żaglówce na Atlantyku
Kilogramy śmieci Europejczyków
Nowe regulacje mają na celu zmniejszenie ilości odpadów, które w 2022 roku wyniosły średnio 186,5 kg na mieszkańca UE.
Wśród tych odpadów dominują opakowania z tworzyw sztucznych, które stanowią 40 proc. całości. Przepisy zakazują m.in. pakowania pojedynczych owoców i warzyw w plastikowe worki, jeśli ich waga nie przekracza 1,5 kg.
Dodatkowo, nowe przepisy zobowiązują firmy do umożliwienia klientom korzystania z własnych pojemników na żywność i napoje na wynos, bez dodatkowych opłat. Wprowadzone zostaną także wytyczne dotyczące minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach oraz ograniczenia stosowania substancji chemicznych, takich jak związki PFAS.
Wszystkie opakowania na rynku unijnym mają być przystosowane do recyklingu do 2030 roku.
Źródło: RMF24/WP