Tekstylia osobno. Nowe zasady segregacji śmieci
Od stycznia 2025 roku w Polsce zaczyna obowiązywać obowiązkowa segregacja tekstyliów. Zmiany te są częścią strategii Unii Europejskiej, mającej na celu zmniejszenie ilości odpadów. Dotychczas selektywna zbiórka tekstyliów była jedynie zaleceniem. Teraz stanie się normą.
Od nowego roku w Polsce wprowadzone zostały przepisy nakładające obowiązek segregacji tekstyliów. Zmiany te są częścią unijnej strategii, której celem jest ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
Dotychczas selektywna zbiórka tekstyliów była jedynie zaleceniem. Odzież wrzucać można było do pojemników organizacji czy fundacji charytatywnych. Taką zbiórkę prowadzi w Polsce na przykład Polski Czerwony Krzyż.
Segregacja śmieci. Wchodzą w życie nowe przepisy
Nowe regulacje przewidują, że tekstylia będą musiały być oddawane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Gminy nie będą zobowiązane do odbioru tych odpadów bezpośrednio spod domów, a więc nie wszędzie pojawią się nowe pojemniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samorządy już wcześniej przygotowały się do wdrożenia nowych przepisów. Mieszkańcy niektórych miast będą mieli możliwość pozbywania się niepotrzebnych ubrań, pościeli, firan, ręczników czy zasłon w przydomowych kontenerach, inni będą musieli dostarczać te odpady do miejscowych punktów selekcji.
Obowiązkowa segregacja tekstyliów ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach, ale także poprawę efektywności systemu gospodarowania odpadami. Dzięki recyklingowi zmniejszyć się może się zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań.
Przeczytaj również: Koszmarna noc w Niemczech. Są ofiary śmiertelne
Nowe zasady mogą w rezultacie ograniczyć emisje CO2. Stare ubrania w dobrym stanie będzie można łatwiej przekazać organizacjom charytatywnym czy sklepom z odzieżą używaną.
Źródło: Onet.pl