Nowe zasady segregacji śmieci. Uwaga, bo posypią się kary
Od 2025 roku w Polsce wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Mają one związek z unijnymi wymaganiami. Zmiany mają na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
W nadchodzącym roku musimy dostosować się do nowych zasad dotyczących segregacji odpadów tekstylnych. Zgodnie z wprowadzanymi teraz przepisami, odzież, pościel i inne tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Nowe zasady selekcji odpadów. Zmiana już od Nowego Roku
Tkaniny, bez względu na rodzaj użytych do ich produkcji surowców, dostarczane powinny być do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Teraz do takich składnic trzeba dowozić na własną rękę odpady wielkogabarytowe, elektroodpady, odpady remontowe i budowlane, opony, smary, oleje.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Wiele gmin już teraz prowadzi selektywną zbiórkę tekstyliów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszkańcy mogą wrzucać używaną odzież, pościel, koce, obuwie do pojemników PCK lub innych organizacji charytatywnych. Obsługujący pojemniki firmy lub fundacje mogą dokonywać kolejnej selekcji i część oddanych rzeczy przeznaczać na tzw. czyściwo dla przemysłu.
Gminy będą mogły nakładać kary na mieszkańców, którzy nie dostosują się do nowych przepisów. W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu brak segregacji może na przykład skutkować wzrostem opłat za wywóz śmieci z 37 zł do 111 zł od osoby.
Od 1 stycznia 2025 roku ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży zostaje nałożony na każdą gminę. Kontrole przeprowadzane przez podmioty odbierające odpady będą dokumentowane, a w przypadku nieprawidłowości nakładane będą kary.
Przeczytaj również: Cała mapa na czerwono. "Tendencja wzrostowa"
Źródło: WP Wiadomości / Money.pl