placeholder_43ggg3

Katedra Notre Dame. Utajniono raport, w którym ostrzegano przed ryzykiem pożaru

Katedra Notre Dame mogła zostać uratowana przed spłonięciem? Francuskie media ujawniły raport, w którym już 3 lata temu ostrzegano przed dużym ryzykiem pożaru. Ale w obawie przed terrorystami dokument utajniono.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra Notre Dame zapłonęła w nocy z poniedziałku na wtorek
Katedra Notre Dame zapłonęła w nocy z poniedziałku na wtorek (East News, Fot: Lewis JOLY/SIPA)
placeholder_43ggg3

Raport został przygotowany 3 lata temu przez specjalistów z Uniwersytetu w Wersalu - poinformował francuski korespondent RMF FM. W ich ocenie już wtedy istniało duże ryzyko pożaru na poddaszu katedry Notre Dame. Apelowali, by jak najszybciej zająć się tą sytuacją.

Eksperci ostrzegali, że gdyby doszło do zaprószenia ognia, uratowanie dachu i iglicy byłoby właściwie niemożliwe. W swoim raporcie zaznaczyli, że Notre Dame nie dysponuje odpowiednimi zabezpieczeniami na wypadek zamachu terrorystycznego, ale jest też bezbronna wobec np. zwarcia elektrycznego.

placeholder_43ggg3

Mimo to ówczesny rząd postanowił utajnić raport. Uznał, że takie informacje mogą zachęcić terrorystów do ataku.

Zobacz także: Sikorski spotkał się z Tuskiem w Brukseli. Zdradza kulisy spotkania

Katedra Notre Dame zapłonęła. Zostanie odbudowana

placeholder_43ggg3

W nocy z poniedziałku na wtorek spłonęły dach i wnętrze katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy przez ponad dziewięć godzin walczyli z ogniem, który całkowicie ugaszono dopiero we wtorek rano.

Chociaż straty są duże, udało się uratować wiele dzieł sztuki. Wśród nich znalazły się m.in.: korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz kielichy mszalne. Przetrwał też relikwiarz z iglicy katedry.

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla Francuzów. Wiele osób chce włączyć się w odbudowę świątyni. W ciągu kilku dni zebrano ok. miliard dolarów na ten cel.

placeholder_43ggg3

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_43ggg3
placeholder_43ggg3