Trwa ładowanie...

Katastrofa Iła-76. Zełenski chce międzynarodowego śledztwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu nawiązał do katastrofy rosyjskiego samolotu Ił-76. Nie potwierdził, ani nie zaprzeczył informacjom, że na jego pokładzie byli ukraińscy jeńcy. Wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. W czwartek, na wniosek Rosji, odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie tej katastrofy.

Katastrofa Iła-76. Zełenski chce międzynarodowego śledztwaKatastrofa Iła-76. Zełenski chce międzynarodowego śledztwaŹródło: East News, fot: AFP, GINTS IVUSKANS
d41bo4h
d41bo4h

"Jest oczywiste, że Rosjanie igrają z życiem ukraińskich więźniów, z uczuciami ich krewnych i emocjami naszego społeczeństwa" - oświadczył w swoim codziennym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. Nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że ofiarami katastrofy rzeczywiście byli więźniowie z Ukrainy.

Należy wyjaśnić wszystkie okoliczności. O ile to możliwe, biorąc pod uwagę, że samolot rozbił się na terytorium Rosji - poza naszą kontrolą. "Fakty" to teraz najważniejsze słowo - stwierdził Zełenski. - Poinstruowałem ministra spraw zagranicznych Ukrainy, aby informował partnerów o wszystkich dostępnych Ukrainie danych. Nasze państwo będzie nalegać na międzynarodowe śledztwo - dodał.

We wtorek Ukraina i Rosja miały przeprowadzić wymianę jeńców. Rosjanie oświadczyli, że nie doszło do niej, gdyż samolot z 65 ukraińskimi jeńcami wojennymi na pokładzie został zestrzelony przez Ukraińców. Strona ukraińska oświadczyła wcześniej, że Ił-76 przewoził pociski rakietowe S-300.

d41bo4h

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Moment katastrofy samolotu Ił-76 w Rosji. Na pokładzie byli jeńcy wojenni

Ukraina nie wie, kto znajdował się w rozbitym w Rosji samolocie Ił-76 i nie została poinformowana - jak zazwyczaj - o możliwym transporcie jeńców do wymiany drogą powietrzną - oświadczył w środę ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Rosja zwołała specjalną sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ

"Strona ukraińska nie została poinformowana o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej w rejonie Biełgorodu" - dodano w komunikacie.

Ukraiński wywiad ocenił, że wszystko to wskazuje na umyślne działania Rosji, zagrażające życiu i zdrowiu jeńców wojennych. W komunikacie zaznaczono, że rosyjscy jeńcy do wtorkowej wymiany zostali przetransportowani na czas do punktu, w którym miała się ona odbyć.

d41bo4h

Tymczasem na wniosek Rosji w czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona katastrofie Iła-76 pod Biełgorodem - poinformował amerykański "The Washington Post".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wcześniej w środę zażądał zwołania posiedzenia tego samego dnia, ale Francja, która przewodniczy Radzie, zapowiedziała, że sesja odbędzie się w czwartek o godz. 17 (o godz. 23 czasu polskiego).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41bo4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d41bo4h
Więcej tematów