Putin sonduje USA ws. Ukrainy. Wysłał sygnał [RELACJA NA ŻYWO]
Czwartek to 701. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.Władimir Putin sprawdza, czy Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia rozmów w sprawie zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie - podaje Bloomberg, opierając się na relacjach dwóch informatorów zbliżonych do Kremla. Według nich sygnały od rosyjskiego przywódcy trafiły do wysokich ranga urzędników amerykańskich przez pośrednika w grudniu 2023 r. Według nich, Putin może być skłonny, by rozważyć rezygnację z nacisku na neutralny status Ukrainy, a nawet ostatecznie porzucić sprzeciw wobec ewentualnego członkostwa Kijowa w NATO. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Dodał, że do kostnicy w Biełgorodzie przewieziono w środę tylko pięć ciał, a rosyjskim służbom ratunkowym uniemożliwiono przeprowadzono oględzin miejsca katastrofy.
- Więźniowie z rosyjskich zakładów karnych werbowani na wojnę z Ukrainą nie mogą już liczyć na ułaskawienie przez Władimira Putina po sześciu miesiącach służby. Otrzymują obecnie tzw. zwolnienie warunkowe, lecz nadal pozostają na froncie - ujawniła w czwartek rosyjska redakcja BBC. Dotyczy to ochotników, walczących w oddziałach Sztorm-V.
- Na 27 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek sąd w Petersburgu Darię Triepową, oskarżoną o zabójstwo prokremlowskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego. Sąd uznał, że Triepowa dopuściła się aktu terroru. Jest to najwyższy wyrok we współczesnej Rosji, jaki otrzymała kobieta.
Śledż dalej relację Wirtualnej Polski z wojny w Ukrainie TUTAJ.
Turcja opublikowała w czwartek w oficjalnym dzienniku urzędowym akt zatwierdzający członkostwo Szwecji w NATO, finalizując ratyfikację - podała agencja AP. Węgry pozostają obecnie jedynym członkiem Sojuszu, który nie ratyfikował członkostwa Szwecji.
Ukraina pracuje nad organizacją wizyty premiera Węgier Viktora Orbana - powiedziała w czwartek ukraińska wicepremier Olha Stefaniszyna. Byłaby to jego pierwsza wizyta w Kijowie od czasu inwazji Rosji.
Ministrowie spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy mają spotkać się w poniedziałek. Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że wizyta Orbana może zostać omówiona.
Stosunki między Budapesztem a Kijowem są napięte z powodu sprzeciwu Węgier wobec udzielania Ukrainie pomocy z budżetu UE i sceptycyzmu wobec aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO i UE.
Amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiał Bloomberg twierdzą, że rzekome sygnały od Putina mogą stanowić jedynie balon próbny, i nie widzą żadnych oznak, że rosyjski prezydent poważnie myśli o znalezieniu sposobu na zakończenie walk.
"Sugestie rosyjskiej otwartości na rozmowy - nawet jeśli nieszczere - mogą pomóc zasiać podział wśród sojuszników Ukrainy, izolując Kijów i podważając wysiłki prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by zdobyć poparcie dla jego własnej formuły pokojowej. Kijów chce bowiem całkowitego wycofania się Rosji z terenów Ukrainy" - pisze Bloomberg.
Władimir Putin sprawdza, czy Stany Zjednoczone są gotowe do podjęcia rozmów w sprawie zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie - podaje Bloomberg, opierając się na relacjach dwóch informatorów zbliżonych do Kremla.
Według rozmówców Bloomberga, którzy prosili o nieujawnianie ich tożsamości, Putin wysyła sygnały do USA poprzez "pośrednie kanały", by zasygnalizować "gotowość do rozmów o przyszłości Ukrainy". Twierdzą oni, że deklaracja rosyjskiego przywódcy została przekazana wysokim rangą urzędnikom amerykańskim w zeszłym miesiącu przez pośrednika (nie chcieli go zidentyfikować).
Putin, jak twierdzą informatorzy amerykańskiego serwisu, może być skłonny, by rozważyć rezygnację z nacisku na neutralny status Ukrainy, a nawet ostatecznie porzucić sprzeciw wobec ewentualnego członkostwa Kijowa w NATO. Przypomnijmy, że było to postrzegane przez Rosję jako zagrożenie i przedstawiane przez Moskwę jako główne uzasadnienie rozpoczęcia inwazji.
Ukraiński naziemny dron-kamikadze w akcji. Zniszczył most. Nagranie z Donbasu.
Ukraińskie siły specjalne SZU chwalą się spektakularną akcją w obwodzie chersońskim. Oto jej opis:
"Podczas przeprowadzania specjalnego rekonesansu w sektorze południowym, operatorzy 73. Centrum Morskiego Sił Specjalnych odkryli posterunki obserwacyjne wroga i znajdujący się na nich personel.
Aby zniszczyć wroga, najpierw przeprowadzono atak ogniowy przy użyciu drona termowizyjnego z systemem zrzutu pocisków. Następnie zespół bojowy Sił Specjalnych wkroczył do akcji, aby oczyścić stanowiska obserwacyjne.
Pomimo silnego ostrzału artyleryjskiego wroga, komandosi zbliżyli się do wroga, zajęli dogodne pozycje i rozpoczęli bezpośrednią walkę.
W wyniku profesjonalnej pracy żołnierzy Sił Specjalnych zniszczono posterunki obserwacyjne wroga i pięciu żołnierzy przeciwnika. Pozwoli nam to kontrolować większy obszar na tym kierunku".
⚡Підійшли впритул: ССО знищили спостережні пости ворога на Південному напрямку
Więźniowie z rosyjskich zakładów karnych werbowani na wojnę z Ukrainą nie mogą już liczyć na ułaskawienie przez Władimira Putina po sześciu miesiącach służby. Otrzymują obecnie tzw. zwolnienie warunkowe, lecz nadal pozostają na froncie - ujawniła w czwartek rosyjska redakcja BBC. Dotyczy to ochotników, walczących w oddziałach Sztorm-V.
Krynki w obowdzie chersońskim. Kolejny rosyjski transporter opancerzony padł ofiarą drona-kamikadze.
Francja przekazała Ukrainie dwie wyrzutnie rakietowe M270 MLRS.
Węgry wycofają swój sprzeciw wobec utworzenia unijnego funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 5 mld euro.
Na 27 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek sąd w Petersburgu Darię Triepową, oskarżoną o zabójstwo prokremlowskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego. Sąd uznał, że Triepowa dopuściła się aktu terroru. Jest to najwyższy wyrok we współczesnej Rosji, jaki otrzymała kobieta.
Ukraiński dron-kamikadze niszczy rosyjską maszynę budowlaną używaną na linii frontu. Lokalizacja nieznana.
Na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
Dosłownie w ostatnim momencie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poleciła tym osobom skorzystanie z innych rodzajów transportu. Znamy ich nazwiska, zostaną one ujawnione. Przekażemy posiadane przez nas materiały na potrzeby międzynarodowego śledztwa - zadeklarował Jusow w rozmowie z Radiem Swoboda.
Przedstawiciel HUR poinformował, że do kostnicy w Biełgorodzie przewieziono w środę tylko pięć ciał, a rosyjskim służbom ratunkowym uniemożliwiono przeprowadzono oględzin miejsca katastrofy.
- Wszystkie te fakty wskazują na możliwość umyślnych działań kraju-agresora - zauważył rozmówca Radia Swoboda.
Co przewoził Ił-76?
Wcześniej w czwartek Jusow oznajmił, że Ił-76 mógł przewozić zarówno pociski rakietowe, jak też ludzi. W ocenie przedstawiciela HUR istnieje prawdopodobieństwo, że Rosja wykorzystywała jeńców wojennych jako żywe tarcze. Jusow podkreślił, że na razie nie sposób ustalić, kto zestrzelił samolot, lecz - jak przyznał - mogli to zrobić również Rosjanie.
- Tego dnia obie strony używały dronów, Rosjanie - dronów kamikadze, Ukraińcy - dronów rozpoznawczych. Według źródeł rosyjskich, Rosjanie aktywowali swoją obronę przeciwlotniczą, by strącić ukraińsie drony - powiedział również w czwartek Jusow agencji Reutera.
Igor Girkin został skazany na 4 lata pozbawienia wolności za "publiczne nawoływanie do ekstremizmu za pośrednictwem Internetu". Wyrok wydał moskiewski sąd.
Girkin, znany też jako Striełkow, jest byłym przywódcą separatystów w Donbasie. Został zatrzymany w lipcu 2023 r. za umieszczane przez niego komentarze na Telegramie, w których krytykował sytuację na okupowanym przez Rosję Krymie oraz wynagrodzenia dla żołnierzy walczących dla tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Nepal zwrócił się do Rosji o odesłanie Nepalczyków zwerbowanych do walki na Ukrainie oraz ciał zabitych.
Na skutek wieczornego ataku dronów w Odessie uszkodzonych zostało 15 domów oraz placówka oświatowa.
Czeski prezydent Petr Pavel apeluje, by Zachód przeciwstawiał się naciskom Putina, zwiększając wsparcie dla Ukrainy. Jego zdaniem rosyjski prezydent próbuje teraz pokazać swoim obywatelom jak najwięcej rezultatów oraz dużą determinację, ze względu na zbliżające się wybory.
"Kiedy sytuacja osiągnie taki punkt, że żadna ze stron nie będzie w stanie osiągnąć dalszych rezultatów, wówczas można wywrzeć presję, aby rozpocząć jakiś rodzaj negocjacji. Ale na razie żadna ze stron nie sądzi, że dojdzie do takiej sytuacji" - cytuje słowa Pavla Ukrinform. Prezydent dodał po chwili, że "Rosja na pewno nie jest prostym i słabym przeciwnikiem"
Ukraiński koncern Naftohaz oświadczył, że nie przedłuży kontraktu na tranzyt gazu z Rosji po 2024 roku. Dodał jednak, że jest w stanie użyczyć "państwu europejskiemu" swojej sieci transportowej do przesyłu tego surowca. "
"Stanowisko strony ukraińskiej jest jednoznaczne: kontrakt na transport gazu wygasa w końcu bieżącego roku i nie zamierzamy rozmawiać z Rosjanami o jego przedłużeniu, o czym premier Ukrainy (Denys Szmyhal) poinformował swego słowackiego kolegę (Roberta Fico)" – przekazała agencja Interfax-Ukraina.
Do sytuacji odniósł się słowacki premier Robert Fico, według którego "oznacza to, że my na Słowacji także możemy kontynuować tranzyt tego gazu, co będzie korzystne również dla Austrii i Włoch. Wierzę, że będziemy mogli zakończyć prace nad szczegółami tej umowy w najbliższym czasie" - cytuje jego słowa ukraiński tygodnik społeczno-polityczny "Dzerkało Tyżnia".
Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka, wyraził wątpliwości, czy Rosja zgodzi się na wymianę jeńców wojennych po zestrzeleniu samolotu Ił-76. Jednocześnie zapewnił, że ze swojej strony zrobi wszystko, by Ukraińcy przetrzymywani na terenie Rosji wrócili do swoich domów.