Jest zgoda Turcji. Tylko Węgry utrzymują Szwecję poza NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban
Źródło zdjęć: © East News | ATTILA KISBENEDEK

25.01.2024 20:42, aktual.: 25.01.2024 21:01

Turcja opublikowała w czwartek w oficjalnym dzienniku urzędowym akt zatwierdzający członkostwo Szwecji w NATO, finalizując ratyfikację - podała agencja AP. Węgry pozostają obecnie jedynym członkiem Sojuszu, który nie ratyfikował członkostwa Szwecji.

Turecki parlament poparł przystąpienie Szwecji we wtorkowym głosowaniu. Partia rządząca stwierdziła, że twardsze stanowisko kraju nordyckiego wobec kurdyjskich bojowników było kluczem do uzyskania zgody. Z kolei prezydent Recep Tayyip Erdogan powiązał wcześniej ratyfikację z chęcią zakupu myśliwców F-16 od Stanów Zjednoczonych.

Należąca do NATO Turcja opóźniała przyjęcie Szwecji do NATO przez ponad rok, oskarżając ten kraj o zbyt łagodne podejście do grup, które Ankara uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Domagała się ustępstw ze strony Sztokholmu, w tym działań mających na celu zwalczanie kurdyjskich bojowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turcja była również rozdrażniona serią demonstracji zwolenników zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Szwecji, a także protestami, w trakcie których palono Koran.

Kiedy decyzja Węgier?

Obecnie jedynym krajem, który jeszcze nie zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO jako 32. członka Sojuszu, są Węgry. We wtorek premier tego kraju Viktor Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy w tej sprawie.

Kristersson odpowiedział Orbanowi, że przyjedzie do Budapesztu, "gdy będzie to pasowało obu (premierom)". Przypomniał też, że najbliższą okazją do spotkania jest zaplanowana na 1 lutego Rada Europejska w Brukseli.

Węgry niejednokrotnie deklarowały, że nie będą ostatnim krajem, który zatwierdzi wejście Szwecji do NATO.

Źródło: AP/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (81)
Zobacz także