Trwa ładowanie...
dg7mlqf
dg7mlqf

Kartka z kalendarza - 13 lutego


Środa, 13 lutego, to 44. dzień roku. Słońce w znaku Wodnika wzeszło o godzinie 6.56, zajdzie o 16.45. Dzień będzie trwał 9 godzin i 49 minut. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Arleta i Grzegorz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dg7mlqf

Pierwotne znaczenie imienia Katarzyna łączy się z greckim słowem "czysty, niepokalany, bez skazy, prawy". Kobieta o tym imieniu jest godna podziwu, szacunku i uznania. Jest bowiem szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita i skrupulatna.

Arleta jest imieniem przejętym z języka francuskiego. Nie jest znane źródło jego pochodzenia i znaczenie. W Polsce należy do imion nowych i rzadko spotykanych.

Imię Grzegorz pochodzi od greckiego słowa "gregorios", oznaczającego osobę szybką, zręczną i zwinną, a także gorliwą i pilną. Mężczyzna o tym imieniu ma niezwykłą osobowość. Jest szlachetny, uczuciowy i inteligentny. Umie znaleźć się właściwie w każdej sytuacji. Ma elegancki sposób zachowania. Jest krytyczny wobec siebie. Nie zabiega o to, by wyróżniać się w otoczeniu.

dg7mlqf

Osoby urodzone 13 lutego są niezwykle wrażliwe i delikatne. Przywiązują ogromną rolę do uczuć. W kontaktach z innymi są jednak zbyt nieśmiałe, niezdecydowane i uległe, by dojść do znaczących stanowisk.

Kalendarium

1. 1769 - urodził się Iwan Kryłow, rosyjski poeta satyryczny, autor bajek i komedii obyczajowych, łączących ostrą krytykę społeczno-polityczną z oświeceniowym racjonalizmem i mądrością ludową; zmarł w 1844 r.

2. 1834 - Adam Mickiewicz zakończył pisać "Pana Tadeusza", poemat epicki wydany w tym samym roku w Paryżu

dg7mlqf

3. 1883 - zmarł Richard Wagner, niemiecki kompozytor, twórca muzyki operowej opartej na starogermańskich legendach i podaniach ludowych; urodził się 22 maja 1813 r.

4. 1917 - w paryskim hotelu "Elysees" aresztowano holenderską tancerkę Matę Hari, właściwe nazwisko Margaretha Gertruida Zelle, podejrzaną o szpiegostwo na rzecz Niemiec; została roztrzelana 15 października 1917 r.

5. 1936 - urodził się Jan Szarek, biskup, do listopada 2000 r. zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce

6. 1945 - wyzwolenie przez wojska 1. frontu ukraińskiego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen (Rogoźnica) na Dolnym Śląsku

7. 1955 - urodził się Piotr Machalica, aktor teatralny i filmowy

8. 1969 - na emigracji w Londynie zmarł Kazimierz Wierzyński, poeta, członek kabaretu "Pod Pikadorem", jednen z założycieli i głównych przedstawicieli grupy poetyckiej "Skamander"

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)

dg7mlqf

Podziel się opinią

Share
dg7mlqf
dg7mlqf
Więcej tematów