Kartka z kalendarza - 13 listopada
Wtorek, 13 listopada, jest 317. dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Skorpiona. Wzeszło o godz. 6.53, zajdzie o 15.47. Dzień będzie trwał 8 godzin i 54 minuty. Imieniny obchodzą: Arkady, Mikołaj i Stanisław.
13.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Arkady to imię mężczyzn prawdomównych, o dużym temperamencie, którzy bardzo szybko podejmują decyzje. Arkady jest stały w uczuciach, lojalny wobec bliskich. Uwielbia dobrą literaturę, kino i długie rozmowy.
Mikołaj to imię greckie, a znaczy "zwycięstwo ludu". Nosi je ponad 30 świętych i błogosławionych. Do najsławniejszych należy biskup Miry w Azji Mniejszej, czczony jako patron m.in. żeglarzy, i piekarzy. Szczególną opieką otaczał dzieci, którym rozdawał prezenty. Osoba o tym imieniu jest inteligentna i dociekliwa. Lubi słuchać muzyki, ale nigdy nie jest jej wykonawcą. Uwielbia otaczać się przyjaciółmi, składać wizyty i wydawać przyjęcia.
Słowiańskie imię Stanisław w dowolnym tłumaczeniu oznacza "stać przy sławie", "pilnować swej sławy". Stanisław jest człowiekiem pracowitym, nieraz podejmującym zadania ponad siły. Obdarzony analitycznym umysłem, z chwilowych niemocy wychodzi zawsze zwycięsko. Po sukcesach znów nabiera sił i podejmuje nowe wyzwania. Stanisław bywa wielkim filantropem. Ceni podróże, niezbyt wcześnie zakłada rodzinę, zaś dzieci wychowuje zgodnie ze starą zasadą, ucząc pracy i miłości.
Urodzeni w tym dniu cenią sobie niezależność, dużą wagę przywiązują do honoru i godności osobistej. Są zazwyczaj opanowani. Destrukcyjnie działa na nich nadmierna wrażliwość i zmienność nastrojów.
Kalendarium
- 1745 - urodził się Valentin Hauey, francuski nauczyciel kaligrafii, założyciel pierwszej szkoły dla niewidomych dzieci
- 1817 - we Lwowie powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich "Ossolineum" - biblioteka, wydawnictwo i ośrodek badań nad kulturą polską
- 1831 - urodził się James Clerk Maxwell, angielski fizyk. Jego prace były poświęcone przede wszystkim fizyce molekularnej, optyce, teorii sprężystości i elektrodynamice. W 1860 roku sformułował prawo rozkładu prądkości częsteczek gazu, tzw. prawo Maxwella. Pięć lat później przedstawił koncepcję elektromagnetycznej natury światła
- 1836 - urodził się Jarosław Dąbrowski, generał Centralnego Komitetu Narodowego w powstaniu styczniowym, uczestnik Komuny Paryskiej. Zginął w Paryżu 23 maja 1871 r.
- 1924 - Władysław Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść "Chłopi". Powieść, dobrze przyjęta przez czytelników, wkrótce została przełożona na język niemiecki, rosyjski, szwedzki, czeski, hiszpański i angielski
- 1943 - urodził się Włodzimierz Korcz, kompozytor, pianista
- 1946 - urodził się Stanisław Barańczak, pisarz, krytyk, poeta i tłumacz
- 1965 - Sobór Watykański II przyjął deklarację potępiającą antysemityzm
143 listopada to Międzynarodowy Dzień Niewidomych, obchodzony od 1946 r. w rocznicę urodzin Valentina Haueya, założyciela szkoły dla niewidomych. Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)