PolskaKartka z kalendarza - 11 października

Kartka z kalendarza - 11 października


Czwartek, 11 października, jest 284. dniem roku. Słońce wzeszło o 6.54, zajdzie o 17.51. Dzień będzie trwał 10 godzin i 57 minut. Imieniny obchodzą: Aldona, Dobromiła, Aleksander i Emil.

Imię Aldona ma litewskie pochodzenie o niejasnym znaczeniu. Kobieta o tym imieniu jest energiczna, przedsiębiorcza i nie znosi dwuznacznych sytuacji. W postępowaniu zasadnicza, choć delikatna, zdolna obdarzyć innych uczuciami. Jest dobrą towarzyszką życia.

Słowiańska Dobromiła jest żeńską formą imienia Dobromił i znaczy "miłująca dobro" lub "ta, której dobro sprzyja". Dobromiła jest wrażliwa na potrzeby otoczenia, delikatna, ale i konsekwentna w działaniu. Ma łagodny charakter.

Imię Aleksander pochodzi z języka greckiego i oznacza "broniący, troszczący się o mężów". Aleksander jest otwarty na wszelkie nowinki, ma opinię człowieka nowoczesnego. Jest pracowity, lubi wygodne życia. Ma duże poczucie humoru, jest elokwentny, lubi muzykę.

Imię Emil pochodzi z języka łacińskiego od słowa "gorliwy, żarliwy, pilny". Mężczyzna o tym imieniu jest delikatny, nieśmiały, mocno angażuje się związki uczuciowe. Ma zdolności artystyczne. Jest szczery i prawdomówny, ale nie odkrywa szybko swych tajemnic, nawet osobom bliskim.

Urodzeni 11 października są szlachetni i wierni w uczuciach, a także wytrwali w postanowieniach. Zwykle życzliwi i uczynni, bywają czasem powierzchowni w działaniu. Zbyt długo wahają się z podjęciem decyzji, a ich powolność bywa irytująca.

Kalendarium

  1. 1885 - urodził się Francois Mauriac, francuski pisarz, przedstawiciel katolickiego racjonalizmu. Autor dzieła "Ciało i krew", głośnych powieści "Pustynia miłości", "Kłębowisko żmij".
  1. 1896 - zmarł Anton Bruekner, austriacki kompozytor, autor wielu symfonii, mszy utworów fortepianowych i organowych.
  1. 1938 - prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o zjednoczeniu Zaolzia z Polską. W opinii Zachodu Polska przyłączyła się do zaplanowanego przez Niemcy rozbioru Czechosłowacji.
  1. 1947 - powołano do życia Światową Organizację Meteorologiczną.
  1. 1961 - zmarł Chico Marx, jeden z czterech braci komików. Wystąpił w "Kaczej zupie", "Nocy w operze" i "Panice w hotelu".
  1. 1962 - rozpoczął obrady II Synod Watykański pod przewodnictwem papieża Jana XXIII. Podczas obrad, które trwały do 8 grudnia, dokonano wielkiej reformy Kościoła Powszechnego. Synod uchwalił 16 dokumentów stanowiących syntezę współczesnej nauki Kościoła.
  1. 1963 - zmarł Jean Cocteau, francuski dramaturg, poeta i krytyk, członek Grupy Sześciu. Autor scenariuszy filmowych, librett m.in. do opery "Antygona" oraz oratorium "Król Edyp" Strawińskiego.
  1. 1963 - niedaleko Grass we Francji zmarła Edith Piaf, jedna z największych piosenkarek w historii piosenki francuskiej.
  1. 1967 - zmarła Halina Poświatowska, poetka, autorka zbiorów, między innymi "Hymn Bałwochwalczy", "Oda do Rąk".
  1. 1967 - zmarła Anda Kitschmann, śpiewaczka, kompozytorka, dyrygent, gwiazda operetki polskiej lat 20.

11 października obchodzony jest w USA "Dzień Pułaskiego".

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)