Kard. Dziwisz: wiążemy z tą pielgrzymką nadzieje na większe zbliżenie Kościołów
Wiążemy z tą pielgrzymką nadzieje na większe zbliżenie Kościołów chrześcijańskich i zbliżenie się do religii niechrześcijańskich - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz. Jak dodał - "w tej pielgrzymce Piotra do Andrzeja Apostoła towarzyszyliśmy papieżowi wszyscy i bardzo szczerze się modlimy, aby ten apostoł przyprowadził te kościoły wschodnie do Piotra, podobnie jak Piotra przyprowadził do Chrystusa.
Kardynał wezwał do modlitwy, by Kościół rzymski szeroko otworzył swoje ramiona ku zjednoczeniu. Myślę, że te ramiona ciągle są otwarte od początku schizmy wschodniej - powiedział.
Kardynał Dziwisz wyraził radość z atmosfery wizyty Benedykta XVI w Turcji. Widzimy, że pod wpływem gestów i słów Ojca Świętego pękają mury niezrozumienia, mury nawet i wrogości. To jest ważny aspekt tej pielgrzymki - powiedział. Kardynał dodał, że wizyta Benedykta XVI poszerza drogę Turcji do Europy. Cieszymy się również, ze Ojciec Święty wykazał wielka odwagę i pojechał do Turcji, do Konstantynopola, podobnie jak kiedyś Jan Paweł II - powiedział.
Kardynał Dziwisz przypomniał, że przed wizytą w Turcji Jana Pawła II, w 1979 roku, także były zagrożenia, jednak papież wykazał się podobną odwagą, jak teraz Benedykt XVI, żeby złożyć wizytę Patriarsze.
Uważał, podobnie jak obecny papież, że po wyborze trzeba jechać do Konstantynopola, do Fanaru, żeby wyrazić gotowość dalszego dialogu ekumenicznego, który jest ogromnie ważny - podkreśla kardynał Dziwisz. Jak dodaje - Kościół w Konstantynopolu reprezentuje w wszystkie Kościoły Wschodnie. Kardynał Dziwisz zwrócił uwagę, że Patriarcha Konstantynopola jest pierwszym wśród wielu innych patriarchów, ale tylko pierwszym a nie przełożonym. Ale - jak mówi - właśnie dialog z Konstantynopolem jest ogromnie ważny w tych wysiłkach prowadzących do zjednoczenia Kościołów. Myśmy byli jedno w Chrystusie, dlatego wiążemy z tą wizyta nadzieje na zbliżenie większe Kościołów chrześcijańskich i zbliżenie do religii niechrześcijańskiej, jaką jest islam - powiedział kardynał.
Kardynał Dziwisz podkreślił, że nie należy spekulować na temat czasu, w którym Kościoły chrześcijańskie się zjednoczą, ale zachęcił do modlitwy o łaskę zjednoczenia. Zawsze pozostawiamy to opatrzności Bożej, bo jednak, po ludzku sądząc, zjednoczenie jest trudne. Modlimy się o łaskę zjednoczenia, abyśmy byli jedno tak jak Chrystus chciał w czasie modlitwy w wieczerniku w Wielki Czwartek - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.