Kandydaci na prezydenta Torunia w wyborach samorządowych 2024
W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy Torunia zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy na szczeblu władzy lokalnej. Wśród organów wybieranych w kwietniu, znajduje się prezydent miasta. Jak podaje PKW o to stanowisko powalczy 8 kandydatów. O reelekcję będzie ubiegał się obecny włodarz stolicy woj. kujawsko-pomorskiego.
18.03.2024 | aktual.: 18.03.2024 12:04
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, w czwartek 14 marca 2024 o godzinie 16:00 minął czas na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, a także prezydentów miast. Na kogo w nadchodzących wyborach swój głos będą mogli oddać mieszkańcy Torunia?
Prezydent Torunia. Listy wyborcze 2024. To nazwiska kandydatów
Toruń to jedno ze 107 miast w Polsce, których mieszkańcy w czasie nadchodzących wyborów samorządowych, wybiorą prezydenta miasta. To również jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, w której swoją siedzibę ma marszałek, zarząd oraz sejmik województwa, a także jednostki mu podporządkowane. Kto powalczy o urząd włodarza miasta?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, w pierwszej turze wyborów o głosy wyborców zawalczą:
- GULEWSKI Paweł Dominik - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
- WIELGUS Piotr Bartosz - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA
- MÓL Adrian Łukasz - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
- SZYMANSKI Bartosz - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW AKTYWNI DLA TORUNIA
- NOGA Magdalena Kinga - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA RUCHÓW MIEJSKICH
- KUBICKI Dariusz Jakub - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOCHAM TORUŃ
- CICHOWICZ Maciej Sławomir - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
- ZALESKI Michał Franciszek - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁA ZALESKIEGO
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje
Prezydent miasta Toruń. Czy będzie II tura wyborów?
Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego wybory na prezydenta miasta (a także burmistrza oraz wójta) mogą zostać rozstrzygnięte w czasie jednej lub dwóch tur. Jak wskazuje art. 473. par. 1 wspomnianej ustawy, za wybranego na urząd uznaje się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
W przypadku, gdy żadna z kandydujących osób nie uzyska takiego wyniku, przeprowadzana jest II tura wyborów. Wyborcy, którzy wezmą udział w ponownym głosowaniu, będą mogli zagłosować pomiędzy dwoma kandydatami, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów.
Zobacz także