Trwa ładowanie...

Kalisz. Wdowa po działaczu Solidarności otrzyma 120 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia

Sąd Okręgowy w Kaliszu przyznał Małgorzacie Chwilczyńskiej i jej dwójce dzieci 99 tys. za okres internowania i pobytu w szpitalu męża Bogusława Śliwy. Dodatkowe 21 tys. przyznano za okres tymczasowego aresztowania prokuratora.

Kalisz. Wdowa po działaczu Solidarności otrzyma 120 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynieniaŹródło: PAP, fot: Tomasz Wojtasik
d3oydcw
d3oydcw

Bogusław Śliwa był wiceprokuratorem w Prokuraturze Rejonowej w Kaliszu. Został z niej wydalony po tym, jak wydał wyrok ws. morderstwa 21-latka. Stał za tym były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej. W okresie stanu wojennego Śliwa był aresztowany i internowany. Potem wyjechał do Szwecji. Był działaczem "Solidarności". Zmarł w 1989 r.

Wdowa po prokuratorze od 2018 r. domagała się 580 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdy wywołane interweniowaniem oraz aresztowaniem jej męża w okresie stanu wojennego. Jak podaje radiopoznan.fm Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie. Żona opozycjonisty i dwójka jej dzieci dostaną od państwa po 33 tys. za okresy internowania i okresy w szpitalu Śliwy.

Dodatkowo sąd przyznał wnioskodawcom 21 tys. za okres tymczasowego aresztowania. Ostatecznie otrzymają 99 tys., bo reszta kwoty została już wypłacona wcześniej. Chwilczyńska uważa, że zasądzona kwota nie jest w stanie zrekompensować krzywd, których doznała cała rodzina. - Jak powiedział sąd, to częściowa rekompensata, bowiem zniszczono życie 4 osobom - dodała. Wyrok nie jest prawomocny. Wdowa opozycjonisty nie wyklucza apelacji.

d3oydcw

Zobacz też: Ułaskawienie Jana Śpiewaka? Paweł Mucha: wszystkie akta są już na biurku

Źródło: radiopoznan.fm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oydcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oydcw
Więcej tematów