ŚwiatAnna Walentynowicz wyróżniona. Polka na liście "Time" stu kobiet, które "zdefiniowały stulecie"

Anna Walentynowicz wyróżniona. Polka na liście "Time" stu kobiet, które "zdefiniowały stulecie"

Legendarna suwnicowa i działaczka "Solidarności" została wyróżniona przez tygodnik "Time". Amerykański tytuł uznał Annę Walentynowicz za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie, w tym wskazano ją jako najważniejszą kobietę 1980 roku.

Anna Walentynowicz wyróżniona. Polka na liście "Time" stu kobiet, które "zdefiniowały stulecie"
Źródło zdjęć: © East News | JERZY DUDEK/East News
Piotr Białczyk

Anna Walentynowicz otrzymała tytuł Kobiety Roku 1980 - tygodnik określa ją jako matkę polskiej niepodległości. W obszernym tekście przypomniano jej życiorys, przede wszystkim fakt, że to właśnie jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (ówczesnej stoczni im. Lenina) było punktem zapalnym strajków na Wybrzeżu

"Time" dodał, że Walentynowicz została odsunięta od suwnicy z powodu działalności na rzecz robotników oraz polepszenia ich warunków w pracy. Strajk, który w połowie podjęli stoczniowcy i pracownicy innych zakładów, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i powstania pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej - "Solidarności".

"W ciągu roku Związek Solidarność liczył prawie 10 milionów członków, a Walentynowicz była jednym z jego liderów. Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dziesięć lat później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków postrzegały Walentynowicz jako matkę swojej niepodległości" - dodaje "Time".

"Anna Walentynowicz - Kobieta przez duże 'K' - nazwana przez tygodnik 'Time' matką polskiej niepodległości. Pamiętamy!" - skomentował na Twitterze wybór amerykańskiego magazynu prezydent Andrzej Duda.

Anna Walentynowicz wyróżniona przez "Time". 100 kobiet, które zdefiniowały stulecie

Wśród kobiet magazynu "Time" wyróżnionych w latach 80. XX wieku znalazły się m.in. w 1987 r. księżna Diana, a w 1989 r. Madonna. Z kolei dekadę później obok literackiego fenomenu J.K. Rowling w 1999 zestawiono amerykańską sekretarz stanu Madeleine Albright (polityk ma częściowo polskie pochodzenie - red.).

Na liście 100 kobiet amerykańskiego czasopisma są także sufrażystki, w 1924 r. Coco Chanel, w 1939 r. Billie Holiday, w 1948 r. Eleonora Roosvelt, w 1954 Marilyn Monroe, w 1962 r. Jacqueline Kennedy, w 1976 Indira Ghandi.

Portrety stu najważniejszych kobiet z ubiegłego stulecia to projekt, który ma zwrócić uwagę na to, że często wpływowe kobiety pozostawały w cieniu mężczyzn. Magazyn przypomniał, że pierwotna nazwa "Man of the Year" została zmieniona w 1999 roku na "Person of the Year", jednak w większości to wyróżnienie i tak najczęściej przypadało mężczyznom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Time"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (272)