Kalinek błękitny pojawił się w Morzu Bałtyckim. "Największy krab, którego stwierdzono w Polsce".
Kalinek błękitny, czyli Callinectes sapidus został zaobserwowany na Wyspie Sobieszewskiej, znajdującej się w okolicach Gdańska. Krab jest gatunkiem obcym dla Polskiej fauny - naturalnym miejscem jego występowania jest zachodnia część Oceanu Atlantyckiego oraz Zatoka Meksykańska. W ostatnich latach skorupiaka można spotkać również w Morzu Śródziemnym oraz w wodach nadbrzeżnych Japonii.
Niezwykłe znalezisko opisał facebookowy profil "Łowca Obcych". Jak podkreślają jego administratorzy, Kalinek błękitny nie pojawił się w naszym kraju po raz pierwszy - kilka lat temu znaleziono go w jeziorze Dąbie. Dlaczego pojawienie się tego gatunku wywołało dyskusję w internecie? "Jest to największy krab, którego stwierdzono w Polsce".
Kalinek błękitny - krab o niezwykłym zabarwieniu
Kalinek błękitny znany jest również jako krab błękitny lub niebieski. Swoją polską nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie odnóży. Skorupiak posiada głowotułów, pokryty oliwkowo-białą skorupą, odwłok, parę szczypiec, trzy pary odnóży krocznych oraz parę odnóży, które przybrały charakterystyczną formę spłaszczonych "wioseł".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polski region, który wciąż czeka na turystyczny boom. "Może to i dobrze"
Nazwa Kalinka błękitnego — Callinectes — w języku greki klasycznej oznacza dosłownie "piękny pływak". Sapidus po łacińsku jest tłumaczone jako smaczny.
Kalinek błękitny w Polsce
Jak informują administratorzy profilu Łowca Obcych, Kalinek błękitny "sieje spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym, lokalnie doprowadzając do sytuacji, w których ryby wcale się już nie łowią". Ze względu na znikomą ilość gatunków rodzimych, które mogłyby ograniczać jego ekspansję we wspomnianych wodach, stanowi zagrożenie dla fauny naturalnie występującej w Morzu Śródziemnym. W Polsce krab błękitny konkuruje z krabem brzegowym, znanym jako invasive green crab. "Co ciekawe, rodzimy krab brzegowy, znany jako invasive green crab, konkuruje z kalinkiem tam, gdzie ten występuje naturalnie (i odwrotnie). Mamy tutaj przykład inwazji gatunków inwazyjnych na gatunki inwazyjne".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jedynym, rodzimie występującym krabem w Polsce jest Krab brzegowy, znany też jako Raczyniec jadalny, który występuje w wodach Morza Bałtyckiego. Jak w rozmowie z lokalnymi mediami wyjaśnia twórca projektu Łowcy Obcych, Rafał Maciaszek "obecność żadnego innego kraba, poza krabem brzegowym, nie powinna nas specjalne cieszyć, dlatego, że ich obecność stanowi o potencjalnie negatywnym wpływie człowieka na środowisko naturalne".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.