Trwa ładowanie...

Przybyły na zaproszenie Stalina. Inwazja z Rosji coraz bliżej nas

Eksperci alarmują, że "czerwona armia" Stalina zbliża się do Polski. Chodzi o gatunek ogromnych i bardzo inwazyjnych krabów, które sieją spustoszenie pod wodą wszędzie tam, gdzie dotrą. Zostały sprowadzone do Europy, by pomóc w walce z głodem. Teraz same pochłaniają to, co spotkają na drodze.

Czerwony krab królewski to gatunek bardzo inwazyjnyCzerwony krab królewski to gatunek bardzo inwazyjnyŹródło: Flickr
d4n0zxt
d4n0zxt

Czerwony krab królewski, zwany krabem kamczackim, a nieoficjalnie krabem Stalina, jeszcze nie doszedł do wód Bałtyku, ale każdego kolejnego roku zbliża się do nas średnio o 50 kilometrów. Według przewidywań ekspertów do naszej części Europy może dotrzeć nawet za kilkanaście, lub wręcz kilka, lat.

Miał być lekarstwem na głód

Ten inwazyjny gatunek kraba został sprowadzony do Europy w latach 60. XX wieku, choć pomysł zrodził się mniej więcej 30 lat wcześniej w głowie Józefa Stalina. Chciał on w ten sposób "zniwelować problem głodu" w kraju. Tysiące krabów trafiło do pociągu, którym przewieziono je z Władywostoku na Półwysep Kolski. Ze względu na niekorzystne dla zwierząt warunki transportu kraby nie przeżyły trudów podróży. Dopiero w drugiej próbie udało się bezpiecznie dowieźć żywy ładunek do miejsca docelowego, gdzie dość szybko się zadomowiły. Szybko też pokazały, że pomysł z ich przeprowadzką nie był przemyślany.

Inwazja czerwonych krabów

Kraby królewskie nie bez powodu są cenione za swój smak. To również gratka dla rybaków, którzy często z połowu tego gatunku czerpią spore profity. Skorupiaki te są wyjątkowo duże - rozpiętość nóg może wynosić nawet 1,8 metra, ciężar ciała z kolei dochodzi do 12 kilogramów. Jednak jest też druga strona medalu. Gatunek ten jest poważnym zagrożeniem dla ekosystemu, gdyż jest bardzo inwazyjny. W Bałtyku mogłyby rozmnażać się bez przeszkód, gdyż żaden inny gatunek im nie zagraża.

Warto zaznaczyć, że choć powszechnie wiadomo o inwazyjnym charakterze krabów Stalina, to jednak walka ze skorupiakami nie wszystkim jest tak do końca na rękę - właśnie ze względu na walory smakowe oraz na potencjalny zarobek z ich połowu.

d4n0zxt

W tym roku gatunek dotarł do wód brytyjskich, o czym poinformowali rybacy z Yorkshire.

Czerwone kraby królewskie preferują jednak chłodne i czyste wody, co może stanowić dla nich przeszkodę przed osiedleniem się w Bałtyku.

Zobacz też: Kolejny kraj NATO narażony na agresję Rosji. Berlin wysłał dodatkowych żołnierzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4n0zxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n0zxt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj