Kalendarz alergika 2023. Co pyli w sierpniu?
Sierpień to kolejny miesiąc, w którym alergikom będą dokuczać unoszące się w powietrzu pyłki. Osoby uczulone wciąż powinny uważać na wiele gatunków traw oraz chwastów. Sucha, bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda będą powodować nasilenie objawów.
Alergie na pyłki traw, drzew oraz zarodniki grzybów są w Polsce szeroko rozpowszechnione. Z tego względu w okresie letnim wiele osób zmaga się z dokuczliwymi objawami uczulenia: katarem, łzawieniem oczu i podrażnioną, swędzącą skórą. Co pyli w sierpniu? Na te alergeny należy uważać.
Kalendarz alergika na sierpień. Te pyłki będą wywoływać dokuczliwe objawy
Jak wynika z kalendarza pyleń, w sierpniu w powietrzu wciąż będzie znajdować się duże stężenie pyłków traw. Oprócz nich, alergikom będą przeszkadzać alergeny produkowane przez babkę zwyczajną, szczaw zwyczajny, i komosę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To często bagatelizowany problem. Eksperci ostrzegają
Osoby uczulone na pokrzywę, bylicę pospolitą oraz zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria powinny być szczególnie uważne - w sierpniu ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie. Oprócz wspomnianych roślin i grzybów, alergikom będą przeszkadzać pyłki ambrozji. Roślina ta w sierpniu zaczyna okres pylenia.
Kalendarz dla alergika. Trwa sezon alergiczny
Osoby uczulone na pyłki drzew, traw i krzewów, a także zarodniki grzybów, powinny pamiętać, że dokładne rozpoczęcie i zakończenie okresu pylenia, może ulec przesunięciu. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa pogoda, a także położenie geograficzne. W części regionów Polski ilość pyłków w powietrzu może być większa bądź mniejsza.
Okres pylenia roślin zwyczajowo rozpoczyna się najwcześniej w południowo-zachodnich regionach, a nieco później - na północy oraz wschodzie kraju. Z tego względu przesunięciu ulega także szczyt pylenia w poszczególnych regionach.