Kalendarz alergika. Co pyli w lipcu?
Lipiec to kolejny ciężki miesiąc dla alergików. W tym czasie pylenie zaczyna wiele gatunków traw, chwastów i drzew. Które z nich osobom wrażliwym dadzą się we znaki najmocniej? Sucha i bezdeszczowa pogoda sprzyjają rozprzestrzenianiu się pyłków.
26.06.2023 09:26
Łzawiące oczy, katar sienny oraz zaczerwieniona i swędząca skóra to tylko niektóre z objawów alergii. Ta uznawana jest za najczęściej występującą chorobę cywilizacyjną na świecie. Które gatunki roślin i grzybów mogą nasilić objawy choroby w lipcu? Z kalendarza dla alergików wynika, że nie jest to dobry miesiąc dla osób uczulonych.
Kalendarz alergika lipiec. Nie tylko trawy
Lipiec to miesiąc charakteryzujący się wysokimi temperaturami powietrza oraz wieloma bezwietrznymi, suchymi dniami. To warunki sprzyjające wysokiemu stężeniu pyłków w powietrzu. Które z nich najbardziej będą dokuczać osobom uczulonym?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kalendarza pyleń wynika, że lipiec jest miesiącem, w którym w powietrzu wciąż znajduje się duże stężenie pyłków traw. Poza nimi, reakcje alergiczne mogą również wywołać pyłki:
- babki lancetowatej
- bylicy pospolitej
- szczawiu
- lipy pospolitej
- babki szerokolistnej
- pokrzywy
- komosy białej.
Oprócz wspomnianych traw, chwastów oraz drzew, alergikom mogą zagrażać zarodniki grzybów mikroskopowych - przede wszystkim z rodzaju Alternaria, Aspergilus oraz Cladosporium.
Alergia w lipcu. Jak sobie z nią poradzić?
Osoby uczulone na pyłki powinny na bieżąco śledzić kalendarz alergików, który przedstawia stężenie zagrażających cząsteczek w powietrzu. To może być bowiem zmienne - w zależności od panujących warunków pogodowych, a także regionu Polski. Eksperci zalecają, by osoby uczulone unikały w lecie spacerów w wysokich trawach, a także w pobliżu łąk i pól - zwłaszcza w czasie suchych i gorących dni. Ważna jest również odpowiednia profilaktyka, najlepiej opracowana we współpracy ze specjalistą.
Zobacz też: To śmiertelna pułapka dla dzieci. Jest apel