Trwa ładowanie...

To może być przełomowa decyzja. Dogadują się ws. F-16 dla Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 447. dzień inwazji. Wielka Brytania i Holandia zadeklarowały, że chcą wspólnych prac na rzecz utworzenia koalicji poświęconej zakupowi myśliwców dla Ukrainy - pisze "Le Monde", powołując się na Downing Street po spotkaniu premiera Rishiego Sunaka z jego holenderskim odpowiednikiem. "Premier Wielkiej Brytanii i premier Rutte zgodzili się, że będą pracować nad zbudowaniem międzynarodowej koalicji w celu zapewnienia Ukrainie zdolności lotnictwa bojowego, gwarantując wsparcie we wszystkim - od szkolenia pilotów po zakup myśliwców F-16" - pisze dziennik. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Kijów od wielu miesięcy apeluje do Zachodu o przekazanie myśliwców F-16.Kijów od wielu miesięcy apeluje do Zachodu o przekazanie myśliwców F-16.Źródło: PAP, fot: AA/ABACA
d2zvaz4
d2zvaz4
  • Jak wynika z ujawnionych dokumentów wywiadu USA, szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn chciał zdradzić Rosję i złożył Ukrainie zaskakującą ofertę. Jak pisze "Washington Post" zaproponował on przekazanie ukraińskiej armii pozycji rosyjskich wojsk w zamian za wycofanie sił z Bachmutu. Teraz może czekać go zemsta ze strony Kremla.

Trwa łączenie
21:55, 16.05.2023

Rosja chce zniszczyć Ukrainę i zrewidować wszystkie wartości, na których opiera się Rada Europy; nie wolno nam się temu podporządkować; musimy być jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni – mówił we wtorek podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział utworzenie pod egidą Rady Europy rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję.


Podczas sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy  polski prezydent przypominał, że organizacja ta została utworzona po przezwyciężeniu okropności II wojny światowej, a jej celem była ochrona takich wartości, jak wolność obywateli, życie ludzkie, praworządność i demokracja.


- (Te wartości) jednoczą nas i stanowią podstawę naszej wyjątkowej  społeczności. Musimy o tym pamiętać, rozpoczynając dzisiejszą dyskusję. Jesteśmy wspólnotą wartości i naszym obowiązkiem jest ich bronić – powiedział Duda.

PAP
21:46, 16.05.2023

Ciąg dalszy:


Prezydent wskazał, że jeszcze rok temu Ukraina „nie mogła strącać większości rosyjskich rakiet, szczególnie balistycznych”. Wyjaśnił, że udało się to zmienić dzięki jedności wspólnoty międzynarodowej. - My, w jedności, jesteśmy w stanie załatwić jakąkolwiek sprawę na 100 procent – podkreślił.


- Potrzebujemy jednak więcej myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie będzie doskonały i jestem przekonany, że do tego dojdziemy. Naszym priorytetem powinno być 100 procent. Agresorowi powinniśmy dać zero procent”– oświadczył Zełenski w wystąpieniu online.

GETTY
21:44, 16.05.2023
pilne

Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów,  które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika – oświadczył we wtorek na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Według portalu Europejska Prawda, „Zełenski przypomniał, że podczas ataku rakietowego we wtorek w nocy obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 100 proc. rakiet odpalonych przez Rosję. Podkreślił, że pomogły w tym  systemy obrony powietrznej, przekazane władzom w Kijowie przez państwa zachodnie”.

21:37, 16.05.2023

Ciąg dalszy:


- Pod tym względem ma to ogromne znaczenie dla przyszłości Ukrainy –  podkreślił kanclerz, przypominając, że Ukraina już od ponad roku broni  się przed rosyjską inwazją.

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, która skupia  prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu.  Obecnie liczy 46 członków, jej siedzibą jest Strasburg. Organizacja  zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka,  demokracji i praworządności. 

21:31, 16.05.2023

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował we wtorek w Reykjaviku przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy o sporządzenie międzynarodowego  rejestru zniszczeń wojennych na Ukrainie. - To bardzo ważne, abyśmy utworzyli taki rejestr strat, który pozwoli nam  teraz wspólnie dokumentować szkody wyrządzone w wyniku rosyjskiej  agresji na Ukrainie – powiedział Scholz, cytowany przez dpa.


Jego zdaniem, stworzy to podstawy do odbudowy Ukrainy oraz „stanie się podstawą do rozmów na szczeblu międzynarodowym”.

PAP
21:23, 16.05.2023

Ciąg dalszy:


Jak dodał Szmyhal, "to tylko pierwszy krok". - Przed nami utworzenie  mechanizmu odszkodowawczego. I ma powstać trybunał w sprawie zbrodni  rosyjskiej agresji - kontynuował premier Ukrainy.


W stolicy Islandii rozpoczyna się we wtorek dwudniowy 4. Szczyt Głów  Państw i Szefów Rządów Rady Europy. Jak wskazują organizatorzy szczytu, jego celem jest m.in. wsparcie Ukrainy i poszukiwanie sposobów na rozliczenie rosyjskich zbrodni w tym kraju oraz pociągnięcie do odpowiedzialności winnych.

21:15, 16.05.2023

Zaplanowane utworzenie rejestru szkód spowodowanych przez rosyjską agresję będzie pierwszym prawdziwym krokiem do otrzymania przez Ukrainę odszkodowania - podkreślił we wtorek premier Ukrainy.


Denys Szmyhal przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy w Reykjaviku. "Myślę,  że zrobimy prawdziwy krok na ścieżce ku znalezieniu mechanizmu  odszkodowania za zbrodnie, których dokonała Rosja na Ukrainie" - powiedział premier przed 4. Szczytem Głów Państw i Szefów Rządów Rady  Europy.

20:59, 16.05.2023
pilne

Wielka Brytania i Holandia zadeklarowały, że chcą wspólnych prac na rzecz utworzenia koalicji dotyczącej zakupu myśliwców dla Ukrainy - pisze Le Monde, powołując się na Downing Street po spotkaniu brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka z jego holenderskim odpowiednikiem Markiem Rutte. 


„Premier Wielkiej Brytanii i premier Rutte zgodzili się, że będą pracować nad zbudowaniem międzynarodowej koalicji w celu zapewnienia Ukrainie zdolności lotnictwa bojowego, zapewniając wsparcie we wszystkim, od szkolenia pilotów po zakup myśliwców F-16” - pisze dziennik. 

20:52, 16.05.2023

Polska będzie starała się przywrócić obecność konsularną w Winnicy, Charkowie i Odessie - zadeklarowało polskie MSZ. To odpowiedź, jaką w tej sprawie zadała agencja Ukrinform.


Dziś urzędy konsularne działają we Lwowie, Łucku i Kijowie. Nowe  nie są jeszcze planowane - zadeklarował rzecznik MSZ.

20:40, 16.05.2023

Rodzina Dżurajewów w Rosji ma problem. Jej członkowie kilka lat temu - po tym jak uciekli z Tadżykistanu - postanowili zmienić imię swojego syna. Zgodnie z wolą dziadka, otrzymał imię "Putin". Jak informują lokalne media, para już żałuje tego kroku i złożyła oficjalny wniosek o przywróćenie pierwotnego imienia chłopca. 


Co ciekawe, kuzyn malca także dostał imię po rosyjskim polityku - Siergieju Szojgu, czyli szefie MON. O wniosku o zmianę w tym przypadku rosyjskie media na razie milczą. 

PAP
20:31, 16.05.2023

Ciąg dalszy:


- Rakiety, które tej nocy były wycelowane w Kijów, niosły śmierć i zniszczenie. (...) Gdyby nie sprawne działania ukraińskich operatorów systemów obrony przeciwlotniczej, nie wiadomo, jakie straszne skutki mogłoby to przynieść - powiedział w telewizji ekspert.


Jak dodał Sełezniow, rosyjskie wojska najpierw wystrzeliły rakiety morskiego bazowania Kalibr, a następnie doszło do trzech fal ataków z wykorzystaniem pocisków Kindżał oraz Iskander-M. 

20:27, 16.05.2023

Siły rosyjskie prowadzą ostrzały rakietowe, by wykryć i zniszczyć nasze systemy obrony powietrznej - uważa pułkownik rezerwy, ekspert wojskowy Władysław Sełezniow, cytowany we wtorek przez portal Suspilne.


- Jest to dla mnie oczywiste, że Rosjanie próbowali poprzez intensywny ogień  rakietowy osiągnąć ten cel - podkreślił Sełezniow nawiązując do ataków rakietowych z ostatniej nocy.

20:22, 16.05.2023

W Kijowie pojawił się mural "Odbudujmy Ukrainę razem".

PAP
20:14, 16.05.2023

Konieczność nieprzerwanego wspierania Ukrainy będzie przesłaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy na szczycie Rady Europy. "Nie może być czegoś takiego, jak zmęczenie wojną" - powiedział polski przywódca przed rozpoczęciem spotkania w Reykjaviku.


W stolicy Islandii rozpoczyna się we wtorek dwudniowy 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy.


Prezydent Duda zwrócił uwagę, że szczyty Rady Europy z udziałem szefów państw i rządów odbywają się w wyjątkowych i przełomowych momentach i jest to dopiero czwarte spotkanie w tym formacie. „Dzisiaj, jak widać, taki moment jest. Oczywiście jest on związany z tym, co dzieje się dzisiaj w naszej części świata, w Europie Wschodniej, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę” – oświadczył Duda.

PAP
20:03, 16.05.2023

Do rosyjskiej Dumy trafił projekt zmian, który pozwala na przymusowe przenoszenie ludności na wypadek ogłoszenia stanu wojennego w danym regionie. Obowiązuje on obecnie na okupowaych terenach.


Transport ma się odbywać do miejsc, gdzie stanu wojennego nie ma. 


"Nowelizacja dopuszcza również zatrzymanie mieszkańców takich regionów na okres do 30 dni za naruszenie dekretów Putina. Stan wojenny został wprowadzony w czterech okupowanych regionach Ukrainy: zaporoskim i chersońskim, a także w samozwańczych republikach ludowych Doniecka i Ługańska" - podkreśla Nexta.

19:54, 16.05.2023

Władze Rosji na nowo starają się wykorzystać wypowiedzi dowódców Kijowa do antyukraińskiej propagandy. Rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa w absurdalnym kontekście zacytowała szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy Kyryło Budanowa, który zasugerował rozprawianie się z osobami ze szczególnymi zasługami dla Kremla.

19:44, 16.05.2023

Ukraina już wykorzystuje rakiety Storm Shadow - informuje CNN.


Kilkadziesąt godzin temu o wykorzystaniu przez Kijów rakiet dalekiego zasięgu otrzymanych od Wielkiej Brytanii informowała sama Moskwa.

19:32, 16.05.2023

Ciąg dalszy:


Budanow, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina, dodał, że  rosyjskie wojska zbudowały "urzutowaną, porządną, silną" obronę. "Ale  to już nie ta rosyjska armia, która mogła prowadzić poważne operacje  ofensywne" - wskazał szef HUR.


Według niego obecnie na terytorium Ukrainy bezpośrednio w działaniach  wojennych po stronie Rosji uczestniczy 370 tys. osób z "komponentu wojskowego", ponad 20 tys. żołnierzy Rosgwardii i ok. 7 tys. członków różnych formacji zbrojnych, takich jak prywatne firmy wojskowe.

19:28, 16.05.2023

Rosyjskie wojska już wyczerpały swój potencjał do poważnych działań ofensywnych, ale mają porządną i mocną obronę - uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.


Jego zdaniem potencjał ofensywny rosyjskich sił jest "całkowicie wyczerpany, ale mają one poważny potencjał obronny".

Facebook, SZU
19:16, 16.05.2023

Amerykanie podważają rosyjskie spekulacje dotyczące rzekomego zniszczenia systemu Patriot w Ukrainie we wtorkowym ostrzale. 


Jak twierdzi CNN, powołując się na amerykańskich urzędników, mogło dojść do częściowego uszkodzenia systemu, ale jego zakres ma być obecnie oceniany.


Kijów informował, że system Patriot pozwolił na powstrzymanie ostrzału stolicy kraju rosyjskimi rakietami hipersonicznymi Kindżał.

19:06, 16.05.2023

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego przyznał, że Kijów wysyłał specjalnego wysłannika na tajne rozmowy do Mińska, by uniknąć pełnoskalowego wejścia Białorusi do wojny. W najnowszym wywiadzie Kyryło Budanow wskazał, że tym, który miał wykonać specjalną misję był Jewgienij Szewczenko. To ukraiński polityk, który dwa lata temu został wyrzucony z prezydenckiej partii Sługa Narodu za pochlebstwa pod adresem dyktatora.


- Użyliśmy wszystkich możliwych środków komunikacji, wszystkich możliwości, jakie mieliśmy. Wykorzystaliśmy nawet jednego polityka – to też prawda. Wszystko, aby Białoruś nie została wciągnięta w tę wojnę. Aby zapobiec powtarzającym się próbom wjazdu do Ukrainy z terytorium Białorusi lub próbom uderzenia. Jak pokazał czas, na chwilę obecną udało się to osiągnąć - mówił Budanow.

Wiki Commons
18:56, 16.05.2023

Świat nie będzie już taki sam jak przed inwazją Rosji na Ukrainę i będziemy musieli sobie z tym poradzić jako kraj oraz naród; sytuacja wymaga dalszego wspierania Ukrainy - mówił we wtorek szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen podczas prezentacji nowej strategii polityki zagranicznej Danii.


Poprzedni dokument na ten temat został ogłoszony przez duńskie MSZ 31 stycznia  2022 roku, czyli na kilka tygodni przed pełnoskalowym atakiem Rosji na Ukrainę i szybko stał się nieaktualny.

PAP
18:41, 16.05.2023

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował we wtorek ambasadorów pozostałych 26 krajów unijnych o zaangażowaniu Białorusi w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci – dowiedziała się PAP ze źródeł w Brukseli. Polska apeluje o nałożenie sankcji UE na reżim Alaksandra Łukaszenki za te działania.


Sadoś przedstawił na spotkaniu informacje zawarte w liście, jaki otrzymał od Pawła Łatuszki, przedstawiciela tymczasowego rządu białoruskiego stworzonego przez działaczy opozycji.


Z listu wynika, że 2000 dzieci, w większości z okupowanych terytoriów Ukrainy, wywieziono na teren obozów wypoczynkowych i sanatoriów na Białorusi. Jedną z tych instytucji jest obóz „Dubrava”, który należy do państwowej firmy Biełaruskalij. Nielegalnym wywozem ukraińskich dzieci na terytorium Białorusi ma zajmować się fundacja charytatywna Białorusina Alaksieja Tałaja oraz doniecka organizacja społeczna „Delfiny”, na czele której stoi Olha Wołkowa.

18:22, 16.05.2023

Rosyjscy żołnierze spod Bachmutu zareagowali na groźby deputowanego do kremlowskiej Dumy, publikując nagranie. 


Soboliew zagroził, że wstępujący do grupy Wagnera - a to oni w większości walczą o miasto - będą wsadzani do więzień. Wszystko przez krytykę pod adresem Kremla ze strony Jewgienija Prigożyna, czyli twórcy prywatnej armii.


Żołnierze w nagraniu - mówiąc ironicznie - zachęcają Soboliewa do powstrzymania się od dalszej krytyki, bo w innym wypadku będą musieli przyjechać do Moskwy i się z nim dosadnie rozprawić.

18:12, 16.05.2023

Groźba prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wysadzenia ropociągu Przyjaźń jest oburzająca, dlatego węgierski rząd blokuje środki z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy - powiedział jeden z członków węgierskiego rządu, cytowany we wtorek anonimowo przez portal Index.


„Ropociąg Przyjaźń ma strategiczne znaczenie dla węgierskiej gospodarki, a jego utrata spowodowałaby poważne problemy dla Węgier” – dodał polityk. Jak zaznaczył, członkowie gabinetu byli „oburzeni” słowami Zełenskiego o  potencjalnym wysadzeniu Przyjaźni, które według amerykańskiej gazety „Washington Post” miały paść w prywatnych rozmowach.

18:00, 16.05.2023
17:51, 16.05.2023

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ocenia, że 80 proc. z deklaracji szefa grupy Wagnera to prawda. Jewgienij Prigożyn w ostatnich dniach jeszcze bardziej zaostrzył i tak dotąd agresywną retorykę wobec rosyjskiego MON. Zdążył m.in. zadeklarować opuszczenie Bachmutu oraz oskarżyć Moskwę o sabotaż.


- Najstraszniejsze jest to, że to, co mówi Prigożyn, jest w większości prawdą. Są pewne rzeczy, o których nawet nie można powiedzieć, że są fałszywe - można je postrzegać na dwa sposoby, ale 80 procent tego, co mówi, to ogólnie czysta prawda - powiedział Budanow, który jednocześnie docenił działania prywatnej armii oligarchy. Opisał je „maksymalną skutecznością”. Wszystko to w przeciwieństwie do armii rosyjskiej, której dowództwo - jego zdaniem z zazdrości - stara się „fizycznie wymazać” prywatne jednostki. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zvaz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2zvaz4
Więcej tematów