Trwa ładowanie...
caritas
12-01-2017 09:21

Jurek Owsiak: Caritas gra z Orkiestrą!

"Caritas gra z Orkiestrą!" - napisał na Facebooku Jurek Owsiak. To reakcja na oświadczenie Caritasu, który udzielił poparcia WOŚP i przekazał dar na licytację.

Share
Jurek Owsiak: Caritas gra z Orkiestrą!Źródło: Agencja Gazeta, fot: Mieczysław Michalak
d1ab9ap

W tym roku TVP po raz pierwszy nie będzie transmitowała finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na najbliższy weekend ministerstwo obrony i Kancelaria Premiera zaplanowały pikniki wojskowe z udziałem Caritasu. Zebrane pieniądze mają trafić właśnie do rodzin chrześcijańskich w Syrii.

W dniu święta Trzech Króli TVP wyemitowała koncert finałowy akcji "Polska Pomaga", podczas którego dziękowano za pracę wolontariuszom Caritasu. Telewizja pokazała też wypowiedź prezesa Jacka Kurskiego, który porównał wydarzenie do finałów WOŚP i podkreślił, że Caritas pomaga nie tylko od święta.

Pojawiły się zarzuty, że jest to impreza konkurencyjna, a wręcz impreza, skierowana przeciwko WOŚP. Zareagował Caritas.

d1ab9ap

"Wyjaśniając kontrowersje dotyczące sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej, informujemy: Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim. Caritas ta brała m. in. udział w misjach w Iraku, Kosowie, Afganistan, Liban i w Kongo. Aktualnie została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, co związane jest z jej misją statutową. Jesteśmy przekonani, że wydarzenia 14 stycznia do współorganizacji których zaproszono Caritas Polową Wojska Polskiego nie wpłyną na atmosferę i powodzenie XXV finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia" - podsumowuje ks. Marian Subocz w komunikacie przesłanym WP.

Na to oświadczenie zareagował na Facebooku Jurek Owsiak. Napisał, że spotkał się z ks. Marianem Suboczem. "To w sumie historyczne spotkanie w siedzibie naszej Fundacji, było także pretekstem do długiej rozmowy o pomaganiu potrzebującym" - dodał.

Cały wpis Jurka Owsiaka:

"Dzisiaj na stronach internetowych Caritasu, ks. Marian Subocz napisał komunikat zatytułowany: „Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku.”

Dla nas - dla Orkiestry godni właśnie takiego szacunku są Ci, którzy organizują akcję zbiórki pieniędzy dla rodzin katolickich zamieszkałych w Syrii i na terenach ogarniętych działaniami wojennymi. Akcja jest organizowana przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i nawet przez sekundę nie komentowaliśmy tego projektu. My swój 25. Finał WOŚP mamy 15 stycznia, rok ma 365 dni i czasu starczy dla wszystkich, którzy w Polsce, w ramach działań organizacji pozarządowych, czynią i czynić będą cokolwiek dla potrzebujących.

d1ab9ap

Słowa potrafią boleć! Słowa, które ukazały się w Internecie tuż po pojawieniu się komunikatu na stronach Caritasu, przerażają swoją agresywnością! Trudno szukać tam przyjaźni do bliźniego, a przecież to podstawowy element naszego człowieczeństwa, dzięki któremu możemy kochać i wybaczać. Zwłaszcza w tym miejscu, w tym kontekście, takie słowa, taka złość i taka agresja, nie powinna pojawić się nigdy.

Panie Terlikowski, tej miłości powinien mieć w sobie nieskończone pokłady! To Pan jest tubą chrześcijańskiej etyki i dekalogu, gdzie słowo „miłość” jest słowem priorytetowym. To Pan powinien po tę miłość sięgać i rozdawać jej dookoła całe mnóstwo. Coś u Pana z tym nie styka. Te słowa kieruję do Pana już po raz drugi - niech się Pan wstydzi! A ja jestem gotów Pana przytulić, żeby tylko Pan wyluzował.

Caritas gra z Orkiestrą! Dziś osobiście przybył do nas ks. Marian Subocz z pięknym darem na licytacje - „Lampka Pokoju” wykonaną w Taybeh, w Ziemi Świętej. Lampka ta jest apelem do świata o modlitwę o pokój, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

To w sumie historyczne spotkanie w siedzibie naszej Fundacji, było także pretekstem do długiej rozmowy o pomaganiu potrzebującym, a w szczególności ludziom w podeszłym wieku. Naszych gości zaprosiliśmy też do odwiedzenia 15 stycznia naszego 'finałowego miasteczka'”.

d1ab9ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ab9ap
Więcej tematów