Trwa ładowanie...
d2e8x2j

Julia Przyłębska: koszuli z napisem "Konstytucja" na krzyżach to naruszenie moich uczuć

Od niemal miesiąca trwa akcja zawieszania na pomnikach koszulek z napisem "Konstytucja". Pojawiły się one też w czasie demonstracji w Warszawie, gdzie zawieszono je na krzyżach. – Koszulki z napisem "Konstytucja" na krzyżach są naruszeniem moich uczuć religijnych – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Julia Przyłębska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2e8x2j

- To jest moje prywatne zdanie – zaznaczyła w TVP Info Julia Przyłębska. – Nieważne, co jest napisane na tych koszulkach. Po prostu krzyż nie jest miejscem do zawieszania czegokolwiek. Krzyż jest symbolem religijnym – dodała.

Akcja zakładania koszulek z napisem "Konstytucja" na pomniki w całej Polsce rozpoczęła się 28 lipca w Szczecinie. Działacz KOD założył koszulkę na pomnik Lecha Kaczyńskiego. Później koszulki pojawiły się na następnych pomnikach. Zawieszono je m.in. na Pomniku Obrońców Poczty Gdańskiej, na gdańskim Neptunie, Syrence warszawskiej, smoku wawelskim czy wrocławskich krasnalach.

W sondażu dla Wirtualnej Polski 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że zawieszona koszulka z napisem "Konstytucja" nie znieważa pomnika. Odmiennego zdania jest prawie co trzeci Polak.

d2e8x2j

Zobacz też: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

Julia Przyłębska mówiła jeszcze w TVP Info, że protesty przeciw zmianom w sądownictwie wynikają ze strachu przed zmianą. Prezes TK odniosła się też do udziału sędziów w manifestacjach. Według niej jest to wystąpienie polityczne, których sędziowie powinni unikać. Julia Przyłębska odniosła się też do możliwości wykluczenia KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. - W sensie prawnym, merytorycznym, instytucjonalnym, nie będzie to nic oznaczać, bo jest to dobrowolna organizacja – oceniła. Dodała też, że nie ma w niej rad ze wszystkich państw europejskich i "nie należy przykładać do tego aż takiej uwagi".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2e8x2j

Podziel się opinią

Share
d2e8x2j
d2e8x2j
Więcej tematów