Trwa ładowanie...

Juan Guaido z coraz większym poparciem na świecie. Samozwańczego prezydenta Wenezueli poparli Trump i Bolsonaro, Tusk wspiera demokrację

Juan Guaido, lider opozycji w Wenezueli, ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju. Zbiera międzynarodowe poparcie, m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Z kolei Donald Tusk chce, by Europa wspierała "siły demokratyczne". Są również przeciwnicy protestu.

Juan Guaido z coraz większym poparciem na świecie. Samozwańczego prezydenta Wenezueli poparli Trump i Bolsonaro, Tusk wspiera demokracjęŹródło: PAP/EPA, fot: MIGUEL GUTIERREZ
d11q49p

Juan Guaido samozwańczym prezydentem Wenezueli

We wczorajszych protestach w Caracas, stolicy Wenezueli, uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Przed tłumem przemówił Juan Guaido, lider opozycji. - Formalnie przejmuję odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego - powiedział.

Juan Guaido zbiera międzynarodowe poparcie. Uznają go Trump i Bolsonaro

Sytuację z Juanem Guaido bardzo szybko skomentował prezydent USA Donald Trump. Oficjalnie uznaje nowego prezydenta Wenezueli, co potwierdził na Twitterze.

- Ameryka jest z wami i będzie, dopóki w kraju wolność nie zostanie przywrócona - pisał do Wenezuelczyków na Twitterze Mike Pence, wiceprezydent z USA.

d11q49p

Nicolas Maduro, obecny prezydent Wenezueli, zerwał stosunki dyplomatyczne z USA.

Poparcia Juanowi Guaido udzielili także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oraz pozostali członkowie Grupy Lima (Argentyna, Chile, Gwatemala, Honduras, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Paragwaj i Peru). Meksyk i Panama na razie wstrzymują się od jednoznacznej deklaracji.

Donald Tusk chce wspierać "siły demokratyczne"

- Mam nadzieję, że cała Europa zjednoczy się w celu wsparcia sił demokratycznych w Wenezueli. Tamtejszy parlament, w tym jego przewodniczący Juan Guaido, w przeciwieństwie do Maduro, mają demokratyczny mandat od wenezuelskich obywateli - skomentował sprawę na Twitterze Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

d11q49p

Unijni dyplomaci domagają się przeprowadzenia "wolnych i wiarygodnych wyborów" w Wenezueli. - Prawa obywatelskie, wolność i bezpieczeństwo wszystkich członków Zgromadzenia Narodowego, w tym jego przewodniczącego, Juana Guaido, muszą być przestrzegane i w pełni respektowane - dodała Federica Mogherini, szefowa dyplomacji UE.

Przeciwnicy Juana Guaido

Przeciwko Juanowi Guaido opowiedziały się już Kuba, Boliwia, wenezuelska armia oraz Turcja. Wykazują solidarność z Maduro. Rosja uważa, że próby odsunięcia Maduro od władzy są nielegalne.

- Rozpacz i nietolerancja podkopują pokój naszego narodu, a my, żołnierze ojczyzny, nie akceptujemy prezydenta narzuconego w cieniu mrocznych interesów lub samozwańczego wbrew prawu - napisał na Twitterze Vladimir Padrino, wenezuelski minister obrony.

Protesty w Wenezueli

Wenezuelczycy protestują przeciwko socjalistycznemu rządowi i prezydentowi Nicolasowi Maduro. Oskarżają go o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej. Domagają się ustąpienia ze stanowiska.

d11q49p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11q49p
Więcej tematów