Joanna Lichocka o Unii Europejskiej. "Nie przetrwa"
W ocenie posłanki Prawa i Sprawiedliwości Joanny Lichockiej, Unia Europejska nie jest już tą samą wspólnotą, do której Polska przystępowała w 2004 roku. Jej zdaniem, UE może nie przetrwać, jeśli nadal będzie zmierzała w takim kierunku jak teraz.
- Unia Europejska jest w kryzysie, bo odeszła od wizji i stanu Unii w czasie, kiedy myśmy przystępowali. Myśmy przystępowali do innej Unii. W traktatach były zapisy nieprzystające do praktyki. Instytucje europejskie uzurpują sobie większe uprawnienia niż zapisane. Taka UE nie przetrwa. Polska nie zgodzi się na takie pomysły, jakie wychodzą głównie z Berlina i Paryża - stwierdziła Joanna Lichocka na antenie Polskiego Radia.
W jej ocenie Unia Europejska zmierza w kierunku federalizacji i Polska nie może zgodzić się na taki kurs wspólnoty europejskiej. Jej zdaniem jest spór o koncepcję rozwoju UE jest kluczowy dla jej przyszłości.
Trybunał Konstytucyjny decyduje ws. unijnego prawa
Opinia Lichockiej wygłoszona została w dniu, w którym Trybunał Konstytucyjny debatował nad tym, czy Polska jest zobowiązana do przestrzegania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dokładnym zadaniem TK jest "ocena zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o UE oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez TSUE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej". Wniosek do TK złożył w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek nie poznaliśmy jednak opinii składu sędziowskiego, w którym zasiadło czterech sędziów powołanych na stanowiska za czasów rządu PiS i jeden powołany jeszcze za rządów PO-PSL. Julia Przyłębska ogłosiła przerwę w rozprawie, która ma zostać wznowiona w czwartek 15 lipca o godzinie 13:00.