Trwa ładowanie...

Jest reakcja Franciszka ws. pytań o tuszowanie pedofilii przez Wojtyłę

Papież Franciszek został zapytany o tuszowanie pedofilii przez Karola Wojtyłę po reportażu TVN24. Jego odpowiedź jest dość nietypowa. Padły też zaskakujące słowa o celibacie księży.

Papież Franciszek Papież Franciszek Źródło: PAP EPA, fot: MAURIZIO BRAMBATTI
d4l1ku2
d4l1ku2

W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion" papież został zapytany o docierające z polski informacje o tym, Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je.

- Musisz umiejscowić rzeczy w czasie, w którym do nich dochodziło. Anachronizm zawsze czyni zło. W tamtych czasach ukrywane było wszystko. Do czasu skandalu bostońskiego, wszystko było ukrywane - powiedział papież, nie odpowiadając wprost na pytanie o Karola Wojtyłę.

- Wcześniej rozwiązaniem było przeniesienie księdza w inne miejsce, a co najwyżej zmniejszenie jego roli, jeśli nie było inne opcji, ale bez skandalu - dodał papież, dopytywany przez dziennikarkę Elisabett Piqué.

d4l1ku2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jan Paweł II w kampanii PiS? "Byłoby dziwne, gdyby zrezygnowali"

Papież reaguje na najnowsze doniesienia o Karolu Wojtyle. Kanonizacja Jana Pawła II za szybko?

Prowadząca rozmowę wprost zapytała papieża o to, czy kanonizacja Jana Pawła II, w świetle ostatnich doniesień "nie odbyła się za szybko?". Franciszek nie ustosunkował się jednak do tego.

Papież przyznał jednak, że do dziś w kościele praktykowane jest zatajanie przypadków pedofilii. Zasiadający na tronie Piotrowym Argentyńczyk wrócił też do czasów sprzed wybuchu afery bostońskiej. - Według danych międzynarodowych dzieje się tak w 42 proc. przypadków w rodzinie i w sąsiedztwie. Potem dochodzi do tego szkoła. I nawet dzisiaj jest to ukrywane, aby nie wywoływać konfliktu, jest to sposób postępowania. Kościół też tak robił, żeby to zakryć, wyciszyć - stwierdził.

- Czasami nie było innego wyjścia, jak tylko to wyciągnąć i to definitywnie, ale to oznaczało wysłanie gdzieś indzie - przyznał duchowny.

d4l1ku2

Dziennikarka zapytała także o sprawę listu Wojtyły do kardynała Koeniga, w którym przyszły papież zataił prawdziwy powód wyjazdu księdza Sadusia z Polski, mimo że wiedział jakie zarzuty na nim ciążą. Franciszek potwierdził, że nie zna sprawy. Przyznał jednak, że "to była norma".

- Nie znam sprawy, ale to była norma. Zatuszować to lub bezpośrednio, gdy było jasne, że jest beznadziejnie, odesłać go. Żeby zatuszować. Jak to się robi do dziś w rodzinach, niestety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l1ku2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4l1ku2
Więcej tematów