Trwa ładowanie...
d3liq8w

Jest odpowiedź ws. ECS. RMF FM: nie przyjmą ministerialnej propozycji zwiększenia dotacji

Przełom ws. Europejskiego Centrum Solidarności. Jak informuje RMF FM, pełniąca funkcję Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i pomorski marszałek Mieczysław Struk wysłali pismo do Ministerstwa Kultury. Wszystko wskazuje na to, że nie przyjmą ministerialnej propozycji zwiększenia dotacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dulkiewicz odpowiedziała ministerstwu
Dulkiewicz odpowiedziała ministerstwu (PAP)
d3liq8w

Wszystko zaczęło się od tego, że Rada Europejskiego Centrum Solidarności przyjeła uchwałę dotyczącą propozycji ministra Piotra Glińskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało, że ECS otrzyma 7 mln zł dotacji zamiast 4 mln zł, ale musi zgodzić się m.in. na ingerencję w politykę kadrową Centrum. Rada odrzuciła tę propozycję.

W związku z ograniczeniem funduszy na działalność Centrum, Patrycja Krzymińska, która była inicjatorką zbiórki do wirtualnej puszki Pawła Adamowicza, zorganizowała zrzutkę na ECS. 4 lutego jej bilans wynosił ponad 5,8 mln zł.

W reakcji na decyzję ws. dotacji "Solidarność" wycofała się z ECS. "Europejskie Centrum Solidarności to upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć, dzieli. Do odwołania zawieszamy naszych przedstawicieli w pracach Rady i Rady Historycznej tej instytucji" - napisał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.

d3liq8w

Teraz pojawiła się informacja, że władze Gdańska i województwa pomorskiego podjęły decyzje ws. ECS. Jak podaje RMF FM, Aleksandra Dulkiewicz, pełniącą funkcję i pomorski marszałek Mieczysław Struk oświadczyli w piśmie do MKiDN, że nie przyjmą ministerialnej propozycji zwiększenia dotacji. Dokument w tej sprawie został wysłany 12 lutego.

- Nie możemy dopuścić do tego, by Europejskie Centrum Solidarności podzieliło los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy mi na tym, by ECS nadal było miejscem pamięci o historii pokojowej rewolucji solidarności, ale przede wszystkim przekładania solidarności na język współczesności i wyzwań dzisiejszego świata - komentuje propozycję Aleksandra Dulkiewicz, cytowana przez portal trojmiasto.pl.

Z kolei wojewoda Mieczysław Struk twierdzi, że "rzecz nie w pieniądzach, ale w próbach absolutnie niezgodnej z prawem zmiany statutu ECS ze strony Ministerstwa Kultury". - Z taką sytuacją nie zetknęliśmy się w Polsce nigdy wcześniej, a przynajmniej nie po roku 1989 - podkreślił Struk.

d3liq8w

Zobacz także: Gronkiewicz-Waltz ujawnia ile zarabiała w NBP. Reakcja Jacka Sasina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM/trojmiasto.pl

d3liq8w

Podziel się opinią

Share

d3liq8w

d3liq8w
Więcej tematów