Trwa ładowanie...

Jest nowy sondaż. Poparcie dla PiS mocno w dół

Mimo że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby zbliżające się wybory, to w ostatnim miesiącu straciło najwięcej ze wszystkich partii - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Tuż za plecami PiS znalazła się Koalicja Obywatelska, która notuje wzrost poparcia.

Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie w najnowszym sondażuPrawo i Sprawiedliwość traci poparcie w najnowszym sondażuŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
dpo4np1
dpo4np1

Wyniki majowego sondażu Kantar wskazują, że na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 31 proc. respondentów - oznacza to spadek poparcia aż o 4 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed miesiąca.

Na drugim miejscu z wynikiem 28 proc. znalazła się Koalicja Obywatelska, która od ostatniego sondażu zyskała 1 pkt. proc.

Lewica zyskuje, Konfederacja bez zmian

Podium zamyka koalicja Polski 2050 i PSL, którą wskazało 10 proc. ankietowanych. Miesiąc temu ugrupowanie Szymona Hołowni mogło liczyć na 7 proc. poparcia, a partia Władysława Kosiniaka-Kamysza na 3 proc. To oznacza, że decyzja o wspólnym starcie na razie nie przełożyła się na wzrost notowań w sondażach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Dziennikarz aż się roześmiał. Poseł PiS-u ocenił Tuska i "bambika"

Do Sejmu weszliby także politycy Lewicy (8 proc.) i Konfederacji (7 proc.). Od badania z ubiegłego miesiąca Lewica zyskała 2 pkt. proc., poparcie dla Konfederacji nie uległo zmianie.

dpo4np1

Pod progiem wyborczym znalazłaby się wspólna lista Porozumienia i AgroUnii, na którą obecnie chce głosować 1 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-17 maja 2023 r. metodą CAPI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 979 dorosłych Polaków. Badanie wykonano na zlecenie Kantar Public.

Nowy sondaż Wirtualnej Polski

Nowy sondaż wyborczy opublikowała też w czwartek Wirtualna Polska. Z najnowszego badania United Surveys jasno wynika, że PiS wciąż cieszy się największym poparciem.

Gdyby wybory odbyły się teraz, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 32 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 24,5 proc. 14,9 proc. respondentów swój głos oddałoby na koalicję Polska 2050 i PSL.

dpo4np1

Do Sejmu weszłaby także Lewica, na którą chce głosować 9,7 proc. badanych. Nad progiem wyborczym znalazłaby się również Konfederacja, która może obecnie liczyć na poparcie rzędu 8 proc.

Nie zasiedliby w sejmowych ławach politycy Suwerennej Polski (1,4 proc.) oraz Koalicji AgroUnia i Porozumienie (0,5 proc. ). Badanie przeprowadzono jeszcze przed ostatnimi obietnicami Jarosława Kaczyńskiego ws. podwyższenia 500 plus do kwoty 800 zł.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

CBOS: duży spadek notowań PiS

W piątek swój sondaż udostępniło też Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Wynika z niego, że PiS straciło trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania - gdyby wybory odbywały się w maju, partia Kaczyńskiego uzyskałyby 33 proc. głosów.

dpo4np1

Za plecami PiS z wynikiem 23 proc. znalazłaby się Koalicja Obywatelska, która zyskała 3 punkty proc. Podium zamyka Konfederacja (8 proc.), która notuje spadek poparcia o 1 punkt proc. Po 6 proc. wszystkich głosów zdobyły koalicja Polski 2050 i PSL oraz Lewica.

Źródło: Kantar, "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpo4np1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpo4np1
Więcej tematów