800 plus Kaczyńskiego i Tuska. Polacy zabrali głos
Pomysł waloryzacji 500 plus i zastąpienie świadczenia nową stawką - 800 plus - zdominował dyskusję w kraju. O propozycję PiS i odpowiedź PO zapytaliśmy Polaków. Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że są w tej sprawie mocno podzieleni, a ich zdanie jest uzależnione od partyjnych sympatii.
17.05.2023 13:42
Polityczne wzmożenie wokół tematu 500 plus zapewnił wyborcom Jarosław Kaczyński. To on, w trakcie weekendowej konwencji PiS, zapowiedział waloryzację tego świadczenia do 800 zł na dziecko, wywołując burzliwą dyskusję oraz reakcję konkurentów.
W sondażu przygotowanym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków o trzy kwestie dotyczące 800 plus. Wyniki, szczególnie te uwzględniające preferencje wyborcze, mogą zaskakiwać.
Polacy podzieleni ws. pomysłu waloryzacji programu 500 plus
Niewiele ponad połowa Polaków (50,5 proc.) uznaje, że pomysł przedstawiony przez Kaczyńskiego jest dobry - przy czym "zdecydowanie" dobrze ocenia go 28,5 proc. badanych, a 22 proc. "raczej" dobrze. Przeciwnego zdania jest 43,1 proc. respondentów. Spośród nich opcję "raczej" źle wybrało 12,5 proc. badanych, a "zdecydowanie" źle - 30,6 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 6,4 proc. ankietowanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki rozkładają się interesująco, jeśli weźmiemy pod uwagę polityczne sympatie badanych. Co nie musi zaskakiwać, aż 88 proc. wyborców PiS dobrze odnosi się do pomysłu waloryzacji 500 plus, z czego 66 proc. "zdecydowanie" dobrze. Tylko 5 proc. ankietowanych wybrało opcję "raczej" źle, a 7 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
W przypadku wyborców opozycji pozytywnie do wspomnianej propozycji odnosi się co trzeci badany (15 proc. ocenia ją "zdecydowanie" dobrze, a 20 proc. "raczej" dobrze), ale ponad połowa jest jej przeciwna (59 proc.). "Zdecydowanie" źle ocenia ją 43 proc. badanych, a "raczej" źle - 16 proc. 6 proc. respondentów deklaruje, że nie ma w tej sprawie zdania.
Wśród wyborców niezdecydowanych także dominuje niechętny stosunek do waloryzacji - negatywnie propozycję PiS ocenia 58 proc. pytanych. Pozytywnie odbiera ją 24 proc. osób.
Tusk "sprawdza" Kaczyńskiego ws. 800 plus. Polacy o propozycji PO
Na niedzielną propozycję PiS ws. zmian w 500 plus odpowiedziała Platforma Obywatelska. Donald Tusk, choć w poniedziałek krytykował swoich oponentów za "cynizm" i "nierozumną" licytację na obietnice, sam złożył znaczącą kontrofertę - przyśpieszenie waloryzacji. Zamiast od przyszłego roku - jak proponuje PiS - 800 plus miałoby być wypłacane już od czerwca.
Szef PO zaproponował przy tym, że obie partie mogą wspólnie przegłosować projekt w Sejmie. Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o tym pomyśle.
Jak wynika z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, tu także Polacy nie mają jednoznacznego zdania. Pozytywnie do propozycji Tuska odnosi się 38,7 proc. badanych ("zdecydowanie" dobrze - 21 proc., a "raczej" dobrze - 17,7 proc.). Więcej jest jednak odniesień negatywnych. To łącznie 45,8 proc. wskazań, z czego opcję "raczej" źle wybrało 15,2 proc. badanych, a "zdecydowanie" źle - 30,6 proc. Zdania nie ma aż 15,5 proc. respondentów.
W przypadku pytania o propozycję PO preferencje wyborcze także mają kluczowe znaczenie. Choć wyborcy PiS w miażdżącej większości przychylnie oceniają propozycję PiS o waloryzacji świadczenia (88 proc. pytanych), to zaledwie 9 proc. z nich "zdecydowanie" dobrze odnosi się do pomysłu Tuska o wspólnym przyśpieszeniu waloryzacji.
Wariant "raczej" dobrze wskazuje 31 proc. sympatyków partii rządzącej. Z kolei 43 proc. pytanych negatywnie ocenia propozycję Tuska (28 proc. "zdecydowanie" źle, a 15 proc. - "raczej" źle). 17 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Wśród sympatyków opozycji 43 proc. pozytywnie odnosi się do pomysłu przyśpieszenia zmian (z czego "zdecydowanie" dobrze - 27 proc.) i tyle samo negatywnie ("zdecydowanie" źle - 32 proc.). 14 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
W przypadku niezdecydowanych wyborców zaledwie 15 proc. respondentów dobrze (3 proc. "zdecydowanie") odnosi się do oferty szefa PO, a niemal co trzeci nie ma w tej sprawie zdania.
Zobacz także
PiS i PO chcą 800 plus. Polacy boją się wzrostu inflacji
Jednym z kluczowych wątków w kontekście propozycji PiS i PO jest kwestia finansowania projektu, którego zmiana pochłonie dodatkowe miliardy złotych. Jak jednocześnie podkreślają eksperci, ten ruch może zwiększyć i tak wyjątkowo wysoką na tle innych krajów UE inflację, co jeszcze rok temu twierdził sam Kaczyński. My także zapytaliśmy Polaków, czy ich "zdaniem podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 plus będzie mieć wpływ na inflację w Polsce".
Aż 70,4 proc. badanych uznaje, że proponowana zmiana może zwiększyć i tak wysoką inflację (GUS przekazał, że w kwietniu wyniosła ona 14,7 proc.). Niecały procent respondentów (0,9 proc.) jest przeciwnego zdania. Przekonanym co do tego, że podwyższenie wypłacanego świadczenie nie będzie mieć znaczenia dla inflacji, jest co czwarty badany (24,8 proc.), a 3,9 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Tu także zdumiewająca jest skala rozbieżności, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyborców PiS. Zagrożenie zwiększeniem inflacji dostrzega tylko co trzeci wyborca obozu rządowego, a 60 proc. jest przekonanych, że waloryzacja nie wpłynie na ten problem. Z kolei wśród sympatyków opozycji aż 86 proc. osób zakłada, że zwiększenie świadczenia przyniesie zwiększenie inflacji. Nieco mniej, bo 72 proc. badanych, to samo twierdzi wśród wyborców niezdecydowanych.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 16 maja 2023 roku metodą CATI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.
Źródło: WP Wiadomości