Trwa ładowanie...

Immunitet sędziego Włodzimierza Wróbla. Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie wyraziła zgody na uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi. Domagała się tego prokuratura, która zarzuca mu popełnienie błędu. Wcześniej Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie oświadczenie wskazujące, że to nie sędzia popełnił błąd.

Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie sędziego Włodzimierza WróblaJest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie sędziego Włodzimierza WróblaŹródło: East News
dpm2lc4
dpm2lc4

Niejawne posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12.00, a zakończyło się chwilę przed 23.00. Decyzją Izby sędzia Włodzimierz Wróbel nie straci immunitetu.

- Na posiedzeniu w dniu 31 maja 2021 r. sąd (...) uchwala: pkt 1. odmówić zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego Włodzimierza Wróbla, pkt 2. obciążyć kosztami postępowania skarb państwa - przekazał sędzia Adam Tomczyński, przewodniczący trzyosobowego składu.

Tomczyński argumentował, że zgodnie z Kodeksem karnym w sprawie funkcjonariusza publicznego, który nie dopełnia obowiązków, a działa nieumyślnie, to "żeby w ogóle zaistniało to przestępstwo musi wystąpić istotna szkoda". - SN rozważył to w sposób negatywny - dodał.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Prokuratura nie wyklucza złożenia zażalenia. - W dniu dzisiejszym były przedstawione tylko ustne motywy, w związku czym dopiero po wpłynięciu uzasadnienia pisemnego będzie możliwe wywiedzenie środka zaskarżenia - ocenił prok. Kamil Kowalczyk.

dpm2lc4

- Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo korzystne rozstrzygnięcie. (...) Trudno też oceniać i cieszyć się lub krytykować rozstrzygnięcie, które pochodzi od organu, który nie spełnia przymiotów sądu - komentowała z kolei mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka sędziego Włodzimierza Wróbla.

Decyzja Izby Dyscyplinarnej SN nie po myśli prokuratury

Odebrania immunitetu Włodzimierzowi Wróblowi domagała się prokuratura, która zarzucała mu popełnienie błędu, w wyniku którego mężczyzna - na korzyść którego orzekł Sąd Najwyższy - nie został zwolniony z aresztu. Sąd Najwyższy przeprowadził jednak w tej sprawie wewnętrzne postępowanie. Jak uznano, to nie sędzia Wróbel popełnił błąd, ale pracownicy administracyjni SN.

W sprawie wydane zostało oficjalne oświadczenie Sądu Najwyższego, w którym wyjaśniono, że Wróbel nie popełnił błędu. "Sędziowie orzekający w podobnych sprawach nie wydawali i nie wydają odrębnych zarządzeń, nie sprawdzają także osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych" - czytamy w oświadczeniu podpisanym m.in. przez prof. Joannę Lemańską, która zastępowała wówczas I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską.

Izba Dyscyplinarna orzeka, mimo werdyktu TSUE

Kontrowersje w tej sprawie budzi nie tylko nieustępliwość prokuratury w obliczu wyniku dochodzenia wewnętrznego w SN, lecz także sam fakt obrad Izby Dyscyplinarnej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał bowiem, że organ ten nie jest sądem w świetle przepisów prawa wspólnotowego.

dpm2lc4

Oznacza to, że w świetle prawa unijnego Izba Dyscyplinarna SN nie może prowadzić spraw dyscyplinarnych wobec sędziów, ani przekazywać ich sądom, które nie spełniają kryterium niezależności.

Tożsamą do werdyktu TSUE decyzję w sprawie Izby Dyscyplinarnej podjęły zresztą tzw. "stare" izby Sądu Najwyższego. Sprawozdawcą tej uchwały był właśnie sędzia Włodzimierz Wróbel.

Kontrowersyjne wystąpienie abp. Wiktora Skworca. Adam Bielan zaskoczył komentarzem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj