"Jeśli możesz, zostań w domu". RCB alarmuje: bardzo silny wiatr w całym kraju
W sobotę w całej Polsce wystąpią bardzo silne porywy wiatru. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty, w których wezwało do zachowania szczególnej ostrożności. "Zostań w domu, jeśli możesz. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie" - zaalarmowało RCB. Wichury mogą też spowodować przerwy w dostawie prądu.
29.01.2022 | aktual.: 29.01.2022 19:56
SMS z ostrzeżeniem został rozesłany do odbiorców w całym kraju.
"Uwaga! Dziś i jutro (29.01) i jutro (30.01) bardzo silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy" - czytamy w SMS-ie.
Swoje zalecenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało również na Twitterze.
IMGW ostrzega przed zamieciami
O mogących wystąpić w sobotę niebezpiecznych zjawiskach pogodowych w porannym komunikacie informował też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oprócz silnego wiatru, synoptycy IMGW prognozują też burze, które mogą pojawić się w kilku regionach.
Front z opadami będzie się przemieszczał w ciągu dnia z północnego-zachodu w kierunku centrum kraju i dalej na wschód. W miarę przesuwania się strefy opadów śnieg będzie się zamieniał najpierw w deszcz ze śniegiem, a na wschodzie w sam deszcz.
W ciągu dnia wiatr najsilniej będzie wiał nad morzem (do 90 km/h) i w centralnej Polsce (do 75 km/h). Wieczorem jednak porywy będą się nasilać, osiągając w nocy 130 km/h nad morzem, w centrum około 110 km/h, a wysoko w Sudetach nawet 150 km/h.
Silny wiatr może w wielu miejscach powodować zawieje śnieżne. W górach pokrywa śnieżna może zwiększyć się o 8 centymetrów świeżego białego puchu.
Temperatura na wschodzie kraju będzie oscylować w okolicach 0 stopni Celsjusza. W środkowej części kraju należy spodziewać się około 3 stopni, a na północnych-zachodzie w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęcie mogą sięgnąć nawet ósmej kreski. W górach lekki, jednostopniowy mróz.
Z prognoz IMGW wynika, że silny wiatr może utrzymać się do niedzieli.
Zobacz też:
Źródło: IMGW/RCB/PAP