Trwa ładowanie...

Nie tylko zorza. Nietypowe zjawisko na niebie nad Tatrami

W nocy w północnej i centralnej części Polski można było zauważyć zorzę polarną. Jednak to niejedyne niecodziennie zjawisko, które pojawiło się nad Polską. W górach można było zobaczyć iryzację.

Niecodzienne zjawisko nad Tatrami Niecodzienne zjawisko nad Tatrami Źródło: PAP, Twitter
d2jx7x5
d2jx7x5

Serwis meteoprognoza.pl udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcia autorstwa Grzegorza Obozy. Widać na nich nietypowe zjawisko. To iryzacja.

Iryzacja nad Tatrami

Zdjęcia zostały wykonane w drodze na Kończysty. Jest to jeden ze szczytów w Tatrach Zachodnich.

Iryzacja inaczej nazywana jest też tęczowaniem. Jest to zjawisko optyczne, które pozwala na powstanie tęczowych barw. Dochodzi do tego po interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał.

Zjawisko może to się pojawić np. w bańkach mydlanych, plamach benzyny, a także na chmurach.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa. Białe ferie zimowe? Meterolog odpowiada

Zorza nad Polską

W nocy z 14 na 15 stycznia mieszkańcy północnej oraz centralnej Polski mogli zobaczyć zorzę polarną.

d2jx7x5

Jest to nietypowe zjawisko. W Polsce pojawia się bardzo rzadko. W sieci pojawiło się wiele zdjęć ukazujących niecodzienną poświatę na niebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj