Jaruzelski obok Wałęsy? Komorowski wie, kogo zaprosi
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zapowiedział powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, do składu której zaproszenie dostaną m.in.: premier Donald Tusk, wicepremier Waldemar Pawlak, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef SLD Grzegorz Napieralski.
Komorowski powiedział, że skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego ma być tak zbudowany, aby odzwierciedlał zarówno poszczególne ważne role w państwie polskim jak i układ sił politycznych w państwie.
Dlatego marszałek Sejmu zamierza powołać do Rady premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, ministra finansów Jacka Rostowskiego, marszałka Senatu Bogdan Borusewicza, a ponadto szefów głównych partii, czyli oprócz przewodniczącego PO i prezesa PSL, którzy zasiadają w rządzie, także prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego. Do Rady miałby także wejść także prezes NBP. Obecnie jednak na tym stanowisku jest wakat po śmierci Sławomira Skrzypka.
Komorowski podkreślił, że chciałby, aby z Radą współpracowali także byli prezydenci i premierzy. - Chciałbym również do współpracy z Radą Bezpieczeństwa Narodowego zaprosić wszystkich byłych prezydentów i byłych premierów jako osoby, które gromadzą doświadczenie z kierowania państwem polskim w różnych okresach funkcjonowania Polski wolnej i demokratycznej - zaznaczył.
Oznacza to, że zaproszenie do współpracy z Radą otrzymają - Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Hanna Suchocka, Jan Olszewski, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz.
Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.
Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego skład Rady kilkakrotnie się zmieniał. Prezydent Kaczyński powołał RBN pod koniec grudnia 2005 r. Wtedy tworzyli ją ówcześni: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz szef Prawa i Sprawiedliwości poseł Jarosław Kaczyński, który następnie zasiadał w niej też jako premier. W lutym 2006 r. do składu dołączył ówczesny minister spraw zagranicznych Stefan Meller.
W 2006 i 2007 r. - w wyniku kolejnych zmian w rządzie PiS - w skład rady weszli: ówczesna szefowa MSZ Anna Fotyga, ówcześni: szef MSWiA Janusz Kaczmarek, szef MON Aleksander Szczygło. Kaczmarek został z niej odwołany po utracie funkcji ministerialnej. Jesienią 2007 r. prezydent Kaczyński odwołał ze składu Rady Sikorskiego i Borusewicza. Po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych 2007 r. skład Rady nie został uzupełniony o członków nowego rządu. W lutym 2008 r. z zasiadania w RBN zrezygnował Dorn.