Trwa ładowanie...
dsetkwk

Jarosław Duda

Najnowsze informacje
2.7
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

dsetkwk
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jarosław Duda jest socjologiem i politykiem działającym w dolnośląskich strukturach partii PO. Przez 8 lat sprawował funkcję wiceministra pracy i polityki społecznej.

Jarosław Duda – życiorys zawodowy

Jarosław Duda urodził się 29 kwietnia 1964 roku we Wrocławiu. Dzieciństwo spędził we wsi Brzezia Łąka. Prywatnie ma żonę i pięcioro dzieci.

Ukończył studia socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także studia podyplomowe w warszawskim Centrum Rozwoju Służb Społecznych. Pracował z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie jako członek oraz współzałożyciel organizacji pozarządowej Ruch Wiara i Światło.

W latach 1991-1993 Jarosław Duda był nauczycielem i wychowawcą w Lotniczych Zakładach Naukowych. Później, od 1997 do 2002 roku, wykładał w Policealnej Szkole Pracowników Służb Społecznych.

W okresie 1993–1998 sprawował funkcję dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a w roku 1995 powołano go na eksperta Komisji ds. Finansowania Pomocy Społecznej i ds. Standardów Rady Pomocy Społecznej przy ministrze pracy i polityki socjalnej. W 1999 roku został dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

W okresie tzw. powodzi tysiąclecia, kiedy wylały wody Odry i jej dopływów, zalewając 40 proc. Wrocławia, Jarosława Dudę wybrano na stanowisko pełnomocnika wojewody wrocławskiego ds. pomocy społecznej powodzianom. W latach 1997–2002 pracował jako ekspert Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga Banku Handlowego w Warszawie.

Jako człowiek od lat zaangażowany w pomoc społeczną Jarosław Duda pod koniec lat 90. został wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. W okresie 2001–2004 pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Zarządu Domów Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Jarosław Duda – sekretarz stanu i kariera polityczna

Jarosław Duda należy do Platformy Obywatelskiej. Kieruje strukturami PO na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Pierwszy raz w wyborach wystartował w 1998 roku. Zdobył wówczas mandat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W latach 2002– 2004 był wiceprzewodniczącym Sejmiku, jak również przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W roku 2007 Jarosław Duda został powołany przez Donalda Tuska – ówczesnego szefa rządu – na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wiceministrem był do końca prezydentury Bronisława Komorowskiego, czyli łącznie przez 8 lat.

Duda zasiadał też w Sejmie IV kadencji – objął fotel poselski po Jacku Protasiewiczu, który dostał się do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych 2005 zdobył wystarczającą liczbę głosów, by ponownie otrzymać mandat poselski. W roku 2007 startował już do Senatu RP. Głosowanie zakończyło się dla niego pomyślnie. W kolejnych wyborach – 2011 i 2015 – z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Jako senator przewodzi Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, jest także członkiem Komisji Zdrowia.

Jarosław Duda startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia Koalicji Europejskiej. Zajmuje drugą pozycję na liście komitetu zjednoczonej opozycji w okręgu 12, który obejmuje województwa opolskie i dolnośląskie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsetkwk
dsetkwk
dsetkwk
Więcej tematów
dsetkwk