Trwa ładowanie...
d3x7wyu

Janusz Zemke

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Kowalewo Pomorskie

d3x7wyu
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Janusz Zemke urodził się 24 lutego 1949 roku w Kowalewie Pomorskim.

Janusz Zemke – wykształcenie

W 1970 roku zdobył tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1970–1977 był pracownikiem naukowym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. W 1977 roku zdobył tytuł doktora nauk politycznych w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie oraz stopień porucznika rezerwy.

Janusz Zemke – działalność polityczna

Poseł Zemke w latach 1969–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pracował w Wydziale Socjalno-Zawodowym, następnie został sekretarzem ds. propagandy, a w latach 1983-1986 – ds. organizacyjnych komitetu wojewódzkiego w Bydgoszczy. Przez kolejne 3 lata pracował jako zastępca kierownika w Komitecie Centralnym, a do 1990 roku sprawował funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego partii w Bydgoszczy.

W 1990 roku Janusz Zemke wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, która w roku 1999 przekształciła się w Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jest członkiem zarządu krajowego partii i z jej ramienia kandydował na posła do Sejmu RP w okręgu numer 4. Poseł Zemke zasiadał w ławie sejmowej w latach 1989–2009. W latach 2001–2005 obejmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W 2009 roku zdobył mandat deputowanego do Europarlamentu z listy SLD-UP w okręgu numer 2 (województwie kujawsko-pomorskim). W 2014 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 europoseł Janusz Zemke najprawdopodobniej wystartuje z drugiego miejsca (za Radosławem Sikorskim) na listach Koalicji Europejskiej z okręgu numer 2, który obejmuje województwo kujawsko-pomorskie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7wyu
d3x7wyu
d3x7wyu
Więcej tematów
d3x7wyu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj