Trwa ładowanie...

Jan Żaryn złożył poprawki do ustawy degradacyjnej. Odbieranie nie tylko stopni wojskowych

Senator PiS Jan Żaryn przekonywał, że nie należy oddawać honorów tym wojskowym, którzy na to nie zasłużyli. Pierwsza jego poprawka zakłada, że wraz ze stopniami wojskowymi będą odbierane też ordery, odznaczenia i tytuły honorowe.

Jan Żaryn złożył poprawki do ustawy degradacyjnej. Odbieranie nie tylko stopni wojskowychŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d36l74l
d36l74l

Senator PiS chce jeszcze objęcia ustawą degradacyjną sędziów i prokuratorów stanu wojennego. Trzecia poprawka zakłada wydłużenie czasu na wznowienie postępowania ws. odebrania stopnia wojskowego. Projekt ustawy, który trafił do Senatu zakładał, że zakończone prawomocnie postępowanie będzie można wznowić w ciągu 5 lat, jeśli dowody były fałszywe lub pojawiły się nowe fakty.

Przyjęta przez Sejm ustawa degradacyjna zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że nowe przepisy pozwolą na "zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu" i stanowić będą "symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

d36l74l

Przepisy zakładają degradację członków istniejącej w czasie stanu wojennego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Należeli do niej gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka oraz pierwszy Polak w kosmosie Mirosław Hermaszewski.

Zobacz także: Monika Jaruzelska broni ojca. „On nie jest samym złem”

d36l74l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36l74l
Więcej tematów