Trwa ładowanie...
d392ec5

Jan Żaryn złożył poprawki do ustawy degradacyjnej. Odbieranie nie tylko stopni wojskowych

Senator PiS Jan Żaryn przekonywał, że nie należy oddawać honorów tym wojskowym, którzy na to nie zasłużyli. Pierwsza jego poprawka zakłada, że wraz ze stopniami wojskowymi będą odbierane też ordery, odznaczenia i tytuły honorowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Żaryn złożył trzy poprawki do ustawy degradacyjnej
Jan Żaryn złożył trzy poprawki do ustawy degradacyjnej (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d392ec5

Senator PiS chce jeszcze objęcia ustawą degradacyjną sędziów i prokuratorów stanu wojennego. Trzecia poprawka zakłada wydłużenie czasu na wznowienie postępowania ws. odebrania stopnia wojskowego. Projekt ustawy, który trafił do Senatu zakładał, że zakończone prawomocnie postępowanie będzie można wznowić w ciągu 5 lat, jeśli dowody były fałszywe lub pojawiły się nowe fakty.

Przyjęta przez Sejm ustawa degradacyjna zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że nowe przepisy pozwolą na "zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu" i stanowić będą "symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

d392ec5

Przepisy zakładają degradację członków istniejącej w czasie stanu wojennego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Należeli do niej gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka oraz pierwszy Polak w kosmosie Mirosław Hermaszewski.

Zobacz także: Monika Jaruzelska broni ojca. „On nie jest samym złem”

d392ec5

Podziel się opinią

Share

d392ec5

d392ec5
Więcej tematów