Trwa ładowanie...
d4i48xx

Mirosław Hermaszewski potencjalną ofiarą pomysłów PiS. Zabiorą mu generalskie gwiazdki?

Jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos, może stracić stopień generalski. Wszystko za sprawą pomysłu PiS: członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mają zostać zdegradowani. - Nie będę komentował głupich pomysłów! - stwierdził sam zainteresowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mirosław Hermaszewski odbył lot w kosmos 27 czerwca 1978 r.
Mirosław Hermaszewski odbył lot w kosmos 27 czerwca 1978 r. (PAP, Fot: Albert Pushkarev)
d4i48xx

- Wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zgodnie z projektem ustawy zostaną zdegradowani do stopnia szeregowca - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nie ukrywał, że sprawa dotyczy też Hermaszewskiego, generała brygady w stanie spoczynku.

Co na to pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos? Nie chce odnieść się do tych zapowiedzi. Pojawia się też pytanie, co o całej sprawie sądzi Ryszard Czarnecki Jest on bowiem zięciem byłego kosmonauty. Europoseł nie odpowiedział jednak tabloidowi.

Projekt może wejść w życie już niedługo, bo w marcu. W czwartek zajmował się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

d4i48xx

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

Nie tylko Hermaszewski

Przypomnijmy, że w kontekście degradacji padają też nazwiska Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego.

d4i48xx

- Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego. Nastąpi to w ciągu trzech-czterech tygodni - mówił Dworczyk w TVN 24. Degradację generałów zapowiadał już - w grudniu 2016 roku - ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - tłumaczył.

Projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osoby, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej.

Źródło: "Super Express"

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów