Trwa ładowanie...
d4ut0gx

Jaruzelski i Kiszczak zostaną zdegradowani. "Zbrodniarze, nie zasłużyli na to, by nosić stopnie wojskowe"

- Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego – powiedział szef kancelarii premiera. - Nastąpi to w ciągu trzech-czterech tygodni – potwierdza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego
Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego (PAP)
d4ut0gx

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy umożliwiającym odebranie Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich, poinformował w poniedziałek w TVN24 Michał Dworczyk. Projekt przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szef kancelarii zaznaczył, że ostatnio "pojawiły się nieprawdziwe informacje w przestrzeni medialnej, jakoby ten projekt był wstrzymany". - Absolutnie nie, w ciągu trzech tygodni ten projekt stanie na Radzie Ministrów - powtórzył.

d4ut0gx

Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zapowiedział w grudniu 2016 roku ówczesny szef MON-u Antoni Macierewicz. - Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - mówił Macierewicz.

Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osoby, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej.

ZOBACZ TAKŻE: Żakowski: przy okazji willi Jaruzelskiego, należy także sprawdzić willę Kaczyńskiego

Ustawa przewiduje także możliwość zdegradowania żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

d4ut0gx

Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i za delegalizację NSZZ "Solidarność", stanął na czele powołanej wtedy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zmarł 25 maja 2014 roku.

Czesław Kiszczak był w latach 1981-90 ministrem spraw wewnętrznych. Zmarł 5 listopada 2015 roku. Rok później w lutym okazało się, że przechowywał w domu teczkę TW "Bolka", współpracownika SB z lat 1970-76. Miał nim być Lech Wałęsa, choć on sam temu zaprzecza.

Kodeks karny przewiduje, że środkami karnymi stosowanymi wobec żołnierzy - prócz kar, na które można skazać także cywilów - są: wydalenie z zawodowej służby wojskowej oraz degradacja (obejmuje ona utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego).

Źródło: tvn24.pl
.

d4ut0gx

Podziel się opinią

Share
d4ut0gx
d4ut0gx
Więcej tematów