Trwa ładowanie...
d4a3tbd

Jan Orkisz

Najnowsze informacje
5.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zawada

d4a3tbd
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Arbaitsunion

Jan Orkisz jest wiceprzewodniczącym Unii Pracy. Przez wiele lat działał jako samorządowiec. Sprawował również mandat na Sejm RP.

Jan Orkisz – życiorys i wykształcenie

Jan Orkisz urodził się 4 sierpnia 1954 roku w miejscowości Zawada położonej na terenie województwa małopolskiego. Skończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z tytułem inżyniera. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Swoje życie związał z Ziemią Olkuską. Przepracował ponad 40 lat na stanowiskach kierowniczych w lokalnych przedsiębiorstwach, takich jak:

  • Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych,
  • Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne,
  • Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital" w Olkuszu.

Ponadto był członkiem Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia "Pokolenia" oraz przewodniczącym Rady Pracowników w olkuskim szpitalu. Stał również na czele Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej i należał do Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Małopolskiego.

Prywatnie ma żonę i trzech synów.

Jan Orkisz – działalność polityczna

Jan Orkisz działalność społeczno-polityczną rozpoczął już pod koniec lat 70., kiedy to wstąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej, a następnie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W jej strukturach działał przez 14 lat, m.in. jako sekretarz komitetu miejsko-gminnego w Olkusz.

W 1990 roku znalazł się wśród założycieli Socjaldemokracji RP – partii politycznej, do której należeli m.in. Józef Oleksy, Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller. Po 8 latach w SdRP zasilił szeregi Unii Pracy i dostał się do zarządu tej partii. W 2006 roku ponownie został wybrany na wiceprzewodniczącego UP.

Jako czterdziestolatek Jan Orkisz stawiał pierwsze kroki w samorządzie lokalnym. Przez 4 lata (1994–1998) zasiadał w Radzie Miasta Olkusz. Został zastępcą burmistrza miasta i gminy, a następnie radnym powiatu olkuskiego, którym nie przestał być do dziś. W 2001 roku piastował stanowisko wicestarosty olkuskiego. Po 13 latach urząd ten przypadł mu w udziale po raz drugi.

Jan Orkisz startował w wyborach parlamentarnych 2001 i zdobył mandat poselski na Sejm RP IV kadencji. Po jego wygaśnięciu trzykrotnie bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2014 roku starał się również o miejsce w Europarlamencie. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 będzie kandydował ponownie, z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a3tbd
d4a3tbd
d4a3tbd
Więcej tematów
d4a3tbd