Trwa ładowanie...
d2wl2jg
d2wl2jg

Jan Orkisz

Najnowsze informacje
5.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zawada

Jan Orkisz należy do Partii Unia Pracy
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Jan Orkisz należy do Partii Unia Pracy

Jan Orkisz jest wiceprzewodniczącym Unii Pracy. Przez wiele lat działał jako samorządowiec. Sprawował również mandat na Sejm RP.

Jan Orkisz – życiorys i wykształcenie

Jan Orkisz urodził się 4 sierpnia 1954 roku w miejscowości Zawada położonej na terenie województwa małopolskiego. Skończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z tytułem inżyniera. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Swoje życie związał z Ziemią Olkuską. Przepracował ponad 40 lat na stanowiskach kierowniczych w lokalnych przedsiębiorstwach, takich jak:

  • Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych,
  • Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne,
  • Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nowy Szpital" w Olkuszu.

Ponadto był członkiem Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia "Pokolenia" oraz przewodniczącym Rady Pracowników w olkuskim szpitalu. Stał również na czele Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej i należał do Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Małopolskiego.

Prywatnie ma żonę i trzech synów.

Jan Orkisz – działalność polityczna

Jan Orkisz działalność społeczno-polityczną rozpoczął już pod koniec lat 70., kiedy to wstąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej, a następnie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W jej strukturach działał przez 14 lat, m.in. jako sekretarz komitetu miejsko-gminnego w Olkusz.

W 1990 roku znalazł się wśród założycieli Socjaldemokracji RP – partii politycznej, do której należeli m.in. Józef Oleksy, Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller. Po 8 latach w SdRP zasilił szeregi Unii Pracy i dostał się do zarządu tej partii. W 2006 roku ponownie został wybrany na wiceprzewodniczącego UP.

Jako czterdziestolatek Jan Orkisz stawiał pierwsze kroki w samorządzie lokalnym. Przez 4 lata (1994–1998) zasiadał w Radzie Miasta Olkusz. Został zastępcą burmistrza miasta i gminy, a następnie radnym powiatu olkuskiego, którym nie przestał być do dziś. W 2001 roku piastował stanowisko wicestarosty olkuskiego. Po 13 latach urząd ten przypadł mu w udziale po raz drugi.

Jan Orkisz startował w wyborach parlamentarnych 2001 i zdobył mandat poselski na Sejm RP IV kadencji. Po jego wygaśnięciu trzykrotnie bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2014 roku starał się również o miejsce w Europarlamencie. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 będzie kandydował ponownie, z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem.

d2wl2jg

d2wl2jg
d2wl2jg
Więcej tematów
d2wl2jg