Jak wzywać pomocy? Policjantka nagrała filmik. "Prześlij dalej"
W wielu rejonach Polski trwa ewakuacja mieszkańców. Tam, gdzie wdarła się woda, ludzie zostali odcięci od świata. Na pomoc czekają w budynkach, na balkonach, a nawet na dachach. Jak wzywać pomocy? Jak komunikować się ze śmigłowcem i służbami ratowniczymi? Znana z mediów społecznościowych policjantka opublikowała filmik z instruktażem. I prosi "udostępnij go każdemu zagrożonemu powodzią".
16.09.2024 02:24
Ewakuowany szpital w Nysie, alarm przeciwpowodziowy we Wrocławiu, duże zniszczenia w Kłodzku, Lądku-Zdroju i ich okolicach. W poniedziałek w związku z powodzią na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się rząd, planowane wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przeniesie ciężar zarządzania kryzysowego z samorządu na rząd.
Dramatyczna sytuacja jest w południowej i zachodniej Polsce. Tam, gdzie ludzie nie zdążyli się ewakuować trwa walka z czasem i oczekiwanie na pomoc.
Wzywanie pomocy. Jak to zrobić?
Wcześniej MSWiA opublikowało krótki instruktaż, jak zachować się w sytuacji zagrożenia powodziowego. Dotyczyło to m..in. koloru flag (kawałków materiału, koszulek), jakie należy wywiesić np. w oknie.
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która prowadzi kanał w mediach społecznośiowych pod nazwą "Z pamiętnika policjantki", udostępniła filmik, na którym pokazuje dokładnie "sygnały komunikacji ze śmigłowcem i służbami ratowniczymi".
"Korzystaj z ubrań, które masz w domu" - podpowiada, przypominając co oznaczają konkrente kolory.
- Czerwony - potrzebna pomoc medyczna
- Biały - proszę o ewakuację
- Niebieski - potrzebna woda i jedzenie
Po powodzi
Tymczasem MSWiA przypomina, że po powodzi (jeżeli wcześniej się ewakuowaliśmy) należy słuchać komunikatów radiowych i telewizyjnych, nie wracać do domu, dopóki władze nie ogłoszą, że jest to bezpieczne oraz nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji i usunięte odpady.
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl
Źródło: Facebook/WP