Ważny komunikat. Instrukcja MSWiA ws. wywieszania flag

MSWiA opublikowało krótki instruktaż, jak zachować się w sytuacji zagrożenia powodziowego. Informuje również, jak dać znać służbom, że potrzebujemy pomocy w momencie, gdy pozostaliśmy w swoich domach, a woda odcięła nas od świata.

 Powódź: Co robić gdy zostałeś w domu i potrzebujesz pomocy?
Powódź: Co robić gdy zostałeś w domu i potrzebujesz pomocy?
Źródło zdjęć: © MSWiA, PAP
Katarzyna Staszko

Przez zachodnią i południową Polskę przechodzą ulewy, trwa dramatyczna walka ze skutkami żywiołu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. IMGW rozszerzył strefę obowiązywania alertów meteorologicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w opublikowanym instruktażu dot. powodzi przekazało, jak należy postępować, gdy pozostaliśmy w domu i potrzebujemy pomocy.

O tym pamiętaj podczas powodzi

Ważne jest, aby w miejscu widocznym z zewnątrz budynku wywiesić flagę. W zależności od koloru, będzie miała inne znaczenie.

Flaga biała oznacza potrzebę ewakuacji, flaga czerwona - potrzebę pomocy medycznej, a flaga niebieska, że potrzebna jest żywność i woda.

Co ważne, flaga nie musi być "prawdziwą flagą". Chodzi np. o kawałek materiału w widocznym, wyrazistym kolorze.

Powódź. Co robić, gdy zostaliśmy w domu
Powódź. Co robić, gdy zostaliśmy w domu © MSWiA

Gdy widzisz śmigłowiec

Jeśli w naszym rejonie przelatuje śmigłowiec, patrolujący okolice możemy - stojąc w widocznym miejscu lub wychylając się z okna - zakomunikować, czego potrzebujemy.

Podniesienie obu rąk do góry, machanie nimi będzie oznaczało, że pilnie potrzebujemy pomocy.

Jeżeli jesteśmy bezpieczni, nie potrzebujemy żadnego wsparcia i chcemy pozostać w domu - wystarczy, że podniesiemy, pomachamy jedną ręką.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

Po powodzi

Resort podkreśla, że po powodzi (jeżeli wcześniej się ewakuowaliśmy) należy słuchać komunikatów radiowych i telewizyjnych, nie wracać do domu, dopóki władze nie ogłoszą, że jest to bezpieczne oraz nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji i usunięte odpady.

Ważne jest też m.in. to, aby unikać kontaktu z wodami powodziowymi - mogą być skażone. Więcej informacji znaleźć można na stronie MSWiA.

Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki ulew? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl

Źródło: MSWiA/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
powódźdomwoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (275)