Walka o prawa kobiet
AI wymienia kilka przykładów, gdy udało się poprawić sytuację kobiet. Wśród nich kampanię na rzecz lepszego dostępu do opieki medycznej dla mieszkanek Mkhondo w RPA. Najbardziej szokujące historie pochodzą jednak z innych miejsc - Sudanu i Salwadoru.
W tym pierwszym kraju sąd apelacyjny zniósł karę 20 batów i grzywny dla nastoletniej Sudanki Ferdous Al Toum, która została skazana za... "nieprzyzwoite i niemoralne" ubranie. Dziewczynę zatrzymano z grupą innych młodych kobiet, gdy wychodziła z kościoła - niektóre miały na sobie spódnice, inne spodnie. Ten drugi ubiór w konserwatywnej muzułmańskiej społeczności nie jest mile widziany. I choć nie jest jasne, co dokładnie miała na sobie skazana nastolatka, to właśnie ona stanęła przed groźbą okrutnej kary. AI uważa, że częściowo wyrok został zniesiony dzięki międzynarodowej presji i działalności aktywistów.
W Salwadorze na wolność wyszła z kolei Carmen Guadalupe Vasquez. Gdy miała 18 lat, poroniła, ale w kraju, gdzie obowiązuje całkowity zakaz aborcji, to wystarczyło, by skazać młodą kobietę na 30 lat więzienia. Podejrzewano, że specjalnie przerwała ciążę. AI prowadziła kampanię na rzecz Salwadorek, które znalazły się w podobnej sytuacji. Carmen Guadalupe Vasquez została w lutym ułaskawiona przez parlament.
Na zdjęciu: uczestniczka demonstracji popierającej depenalizację aborcji; San Salvador, wrzesień 2012 r.
(Amnesty International, WP / mp)