Jak herbata wpływa na serce? Sprawdź, czy można pić ją codziennie
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki herbaty. Jest to zaraz po wodzie najbardziej popularny napój. Niewielu jednak wie, jakie właściwości płyną z picia herbaty. A każdy łyk zmniejsza ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia.
08.09.2023 10:22
Już nawet jedna filiżanka herbaty dziennie pomaga zachować lepsze zdrowie. Bardzo korzystnie wpływają na nas zawarte w niej polifenole. Naukowcy szczególnie wskazują na herbatę zielona - jednak - jak się okazuje - czarna również rewelacyjnie wpływa na organizm.
Herbata zielona i czarna różni się zawartością antyoksydantów i kofeiny. Zielona zawiera więcej polifenoli i mniej kofeiny, ponieważ przygotowywana jest z niesfermentowanych liści. Czarna herbata, która wytwarzana jest z tych samych zasobów różni się procesem rozdrabniania i fermentacji przez co zawiera mniej polifenoli, a więcej kofeiny.
Zobacz także
Jaka herbata jest dobra dla serca?
Według Badaczy z Edith Cowan University w Perth w Australii zarówno herbata zielona jak i czarna korzystnie wpływa na serce. Szczególnie zawartość flawonoidów, która spożywana jest regularnie, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu.
- Głównymi dostarczycielami flawonoidów są zazwyczaj czarna lub zielona herbata, jagody, truskawki, pomarańcze, czerwone wino, jabłka, rodzynki/winogrona i ciemna czekolada - powiedział szef badania ECU Nutrition and Health Innovation Institute, Ben Parmenter.
Jednak jak wszystko ma to swoje granice i nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 filiżanek herbaty dziennie. Racjonalnie zaleca się wypicie od 3 do 5.
Źródła:
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Strona Zdrowia
https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221122111507.htm
Medycyna Praktyczna