Trwa ładowanie...

Jacek Czaputowicz odchodzi. Komentarze posłów opozycji

Jacek Czaputowicz złożył w czwartek dymisję i opuścił Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Choć minister zapowiadał wcześniej, że podejmie takie kroki, to termin decyzji zaskoczył posłów opozycji.

Share
Michał Szczerba uważa, że to najgorszy możliwy moment na dymisję szefa MSZ
Michał Szczerba uważa, że to najgorszy możliwy moment na dymisję szefa MSZŹródło: Andrzej Hulimka / Forum, fot: RM, Andrzej Hulimka / Forum
dy8t8cd

Zaskoczenie odejściem Jacka Czaputowicza było tym większe, że przypada ono na środek kryzysu białoruskiego i ma miejsce dwa dni po dymisji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec dodał do tego, że rekonstrukcja rządu była planowana od dawna. Tymczasem kolejni ministrowie decydują się odejść na swoich warunkach:

- To że minister odchodzi tuż przed planowaną rekonstrukcją świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli szef MSZ składa rezygnację w momencie kiedy za wschodnią granicą Polski jest rewolucja, a lider rosyjskiej opozycji zostaje otruty, to znaczy, że rząd jest pozbawiony głowy - komentował na antenie TVN24 Grabiec.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej dodał, że dziwna była też wcześniejsza zapowiedź Czaputowicza o odejściu: - Jeśli minister ogłasza, że odchodzi dwa miesiące przed zabraniem papierów, to nie wiadomo, który z wiceministrów zachowa głowę. Nie wiedzą tego ani oni, ani ich pracownicy. Cała maszyna przestaje działać - dodawał.

dy8t8cd

Na koniec Jan Grabiec mocno podsumował dorobek ministra: - Jego polityka była kompletnie nijaka. MSZ został podporządkowany interesom Prawa i Sprawiedliwości. Z perspektywy rządzącego Polską Jarosława Kaczyńskiego polityka zagraniczna jest nieważna, więc ograniczał jej możliwości i środki. Pewnie większość Polaków dziś z zaskoczeniem dowie się, kto w ogóle był szefem MSZ - zakończył swoją wypowiedź.

Jacek Czaputowicz odchodzi. "Nie kompromitował Polski jak Waszczykowski"

Łagodniej o Jacku Czaputowiczu wypowiedział się Radosław Sikorski, były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska: - Czaputowicz rozsądnie zareagował na kryzys białoruski wspólnym oświadczeniem w Trójkącie Weimarskim, a więc razem z rządami Francji i Niemiec. Być może oznacza to, że miał pomysły, które nie zyskały aprobaty nacjonalistycznego polskiego rządu - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Sikorski.

Sikorski dodał, Czaputowicz co prawda nie kompromitował Polski tak jak Waszczykowski, ale sytuacje kryzysowe - jak ta, z którą mamy obecnie do czynienia na Białorusi - weryfikują pozycję jaką zbudowaliśmy u naszego wschodniego sąsiada. - Najlepszym papierkiem lakmusowym dla pozycji Polski w relacjach z Białorusią jest fakt, że ważniejszą rolę odgrywa Litwa. A to Polska powinna przewodzić w negocjacjach z Łukaszenką i Rosją - zakończył Sikorski

Jacek Czaputowicz złożył dymisję. "Najgorszy możliwy moment"

Głos w sprawie odejścia Jacka Czaputowicza zabrał też na Twitterze poseł Michał Szczerba, który niedawno wrócił z Białorusi.

dy8t8cd

"To najgorszy możliwy moment na dymisję szefa dyplomacji. Historyczne wyzwania w polityce wschodniej. Skuteczna polityka zagraniczna to polska racja stanu. Trzeba ją budować ponad podziałami. W porozumieniu. W wielu wymiarach. Niestety ranga MSZ spadała. To powinno się zmienić" - czytamy na profilu posła.

Jacek Czaputowicz odejdzie z MSZ. Kto przejmie jego stanowisko? Tomasz Siemoniak wymienił 2 nazwiska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy8t8cd

Podziel się opinią

Share
dy8t8cd
dy8t8cd
Więcej tematów