Trwa ładowanie...
d2nyc24

Izraelski historyk krytykuje Morawieckiego i Netanjahu. "Polacy mordowali i wydawali Żydów"

Jicchak Arad, były dyrektor Yad Vashem uważa, że nowelizacja ustawy o IPN fałszuje historię i rzeczywistość, a także stosunki jakie łączyły Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. Historyk podkreśla, że antysemityzm był w Polsce nawet przed wojną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelski historyk i były dyrektor Yad Vashem Jicchak Arad uważa, że Polacy mordowali Żydów
Izraelski historyk i były dyrektor Yad Vashem Jicchak Arad uważa, że Polacy mordowali Żydów (wikimedia.org)
d2nyc24

"Nie ma wątpliwości, że w Polsce, nawet przed wojną, był obecny zajadły antysemityzm i że dochodziło do pogromów, w których mordowano Żydów. W czasie wojny dziesiątki tysięcy Polaków brały udział w mordowaniu (w Jedwabnem i w innych miejscach) i w wydawaniu Żydów, którzy ukrywali się przed Niemcami" - pisze na łamach "Haaretz" Jicchak Arad, cytowany przez portal rp.pl.

Izraelski historyk wspomina o tym, że tysiące Polaków zostało uznanych za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Mimo to zaznacza, że większość biernie przyglądała się mordowaniu Żydów lub patrzyła jak byli prowadzeni do obozów koncentracyjnych. "Liczne środowiska w Polsce nie czuły żalu z powodu zniknięcia Żydów i tego co zrobili Niemcy" - dodaje.

Arad uważa, że podpisana przez premierów Polski i Izraela deklaracja dotycząca współpracy i edukacji historycznej między Polską i Izraelem stanowi zafałszowanie historii i rzeczywistości w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. "Ale historia nie jest ustalana w wyniku żadnych porozumień czy wspólnych deklaracji podpisywanych przez premierów. Historię piszą historycy" - podsumowuje.

d2nyc24

Zobacz także: "Pyrrus z Nowogrodzkiej. Odnieśliśmy taki sukces, że zaprowadził nas prosto do klęski""

Źródło: rp.pl/"Haaretz"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nyc24

Podziel się opinią

Share
d2nyc24
d2nyc24
Więcej tematów