ŚwiatIzrael zmienia trasę bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu

Izrael zmienia trasę bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu


W izraelskim Ministerstwie Obrony wytyczono nową trasę bariery (muru) bezpieczeństwa, mającej odgradzać Izrael od Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kierowano się stanowiskiem Sądu Najwyższego, który nakazał ograniczenie uciążliwości muru dla ludności palestyńskiej.

Izrael zmienia trasę bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu
Źródło zdjęć: © AFP

Przedstawiciele izraelskich służb bezpieczeństwa poinformowali o tym w poniedziałek, zastrzegając sobie anonimowość; bariera ma przebiegać znacznie bliżej izraelskiej granicy z 1967 r.

Nowa trasa ma zostać przedstawiona w tym tygodniu premierowi Arielowi Szaronowi i ministrowi obrony Szaulowi Mofazowi do zatwierdzenia. Szczegółów nie ujawniono.

Kontrowersyjna bariera - na niektórych odcinkach jest to mur, na innych - wysokie metalowe ogrodzenie - w kilku miejscach głęboko wcina się w terytorium Zachodniego Brzegu, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając Palestyńczykom dojazd do pracy, do szkoły, a także na pola uprawne.

Docelowo bariera ma mieć 680 km długości; dotychczas zbudowano około 25%. Władze izraelskie twierdzą, że bariera będzie skutecznym zabezpieczeniem przed palestyńskimi zamachowcami z Zachodniego Brzegu. Palestyńczycy protestują przeciwko faktycznej aneksji części ich terytorium.

Izraelski Sąd Najwyższy nakazał w zeszłym miesiącu zmianę przebiegu 30-kilometrowego odcinka bariery w rejonie Jerozolimy. Według poniedziałkowych informacji, zaplanowano też znaczne zmiany w południowej części Zachodniego Brzegu, gdzie budowa jeszcze się nie rozpoczęła.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł w tym miesiącu, że bariera jest sprzeczna z prawem międzynarodowym i musi zostać rozebrana. Orzeczenie to nie jest jednak wiążące i Izrael natychmiast je odrzucił.

Trybunał orzekł, że względy bezpieczeństwa, na jakie powołuje się Izrael, nie usprawiedliwiają budowy tej bariery. Rząd izraelski uznał, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości "całkowicie zignorował terroryzm palestyński, będący przyczyną wznoszenia tej bariery".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)