Trwa ładowanie...
dtj7j8u

Izrael krytykowany przez komisję ONZ

ONZ-owska Komisja Praw człowieka
potępiła w poniedziałek w Genewie Izrael za "masowe zabójstwa"
Palestyńczyków i zażądała, by przerwał ofensywę wojskową na
terytoriach okupowanych.

dtj7j8u
dtj7j8u

Podczas dorocznej sesji w Genewie Komisja Praw człowieka przyjęła rezolucję, przedstawioną głównie przez kraje arabskie i muzułmańskie, która potępiała także Izrael za "poważne łamanie" prawa człowieka i potwierdzała "słuszne prawo Palestyńczyków do oporu".

Rezolucję przegłosowano 40 głosami przeciwko pięciu, przy siedmiu wstrzymujących się. Poparła ją większość krajów Unii Europejskiej, jednak Wielka Brytania i Niemcy były jej przeciwne.

Izrael, który stracił poparcie w ONZ-owskiej komisji po tym, jak Waszyngton utracił w ubiegłym roku swe miejsce w Komisji, jest regularnie krytykowany podczas posiedzeń tego gremium za traktowanie Palestyńczyków.

Przytłaczającą większością głosów Komisja opowiedziała się w piątek za szybkim utworzeniem państwa palestyńskiego. W rezolucji podkreślono, że utworzenie państwa palestyńskiego jest podstawowym warunkiem sprawiedliwego, trwałego i powszechnego pokoju na Bliskim Wschodzie.

dtj7j8u

Komisja wyraziła też poparcie dla pokojowej inicjatywy bliskowschodniej, przedstawionej przez saudyjskiego następcę tronu księcia Abdullaha.

Inicjatywa, przejęta w końcu marca przez Ligę Arabską na szczycie w Libanie jako "arabska inicjatywa pokojowa", proponuje Izraelowi pokój, bezpieczeństwo i normalne stosunki ze światem arabskim, w zamian za wycofanie się z ziem, które zajął podczas wojny w 1967 roku oraz zgodę na utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego i "sprawiedliwe rozwiązanie" problemu uchodźców palestyńskich. (jask)

dtj7j8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtj7j8u
Więcej tematów