IX Polskie Spotkania Europejskie
W pierwszym dniu IX Polskich Spotkań
Europejskich, doroczną nagrodę otrzymał brytyjski historyk Norman
Davies, tradycyjnie odbyła się Parada Schumana, a po południu -
seminaria poświęcone integracji.
W inauguracji dwudniowych Polskich Spotkań Europejskich uczestniczyli m.in. minister ds. europejskich Danuta Huebner, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Szymczycha reprezentujący Aleksandra Kwaśniewskiego, byli premierzy Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek i Józef Oleksy, który przewodniczy teraz sejmowej Komisji Europejskiej, szef NBP Leszek Balcerowicz, a także pełnomocnik rządu ds. informowania o Unii Europejskiej Sławomir Wiatr, były szef MSZ Bronisław Geremek i były główny negocjator Jan Kułakowski. Obecni byli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i organizacji międzynarodowych.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski - który nie mógł być obecny na sobotniej inauguracji dwudniowych Spotkań - napisał list, w którym przekonywał, że proces integracji z biegiem lat, zaczął przynosić wspaniałe, powszechnie podziwiane rezultaty. Podkreślił, też że wierzy, iż Polska, która podjęła starania o członkostwo w Unii już 13 lat temu, w najbliższym czasie zostanie członkiem Unii.
Różnorodność kultur i zarazem wspólnota wartości jest jednym z najważniejszych kluczy do zrozumienia istoty społeczeństwa europejskiego - napisał m.in. Kwaśniewski w liście do uczestników i organizatorów IX Polskich Spotkań Europejskich, odczytanym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie przez sekretarza stanu Kancelarii Prezydenta, Dariusza Szymczychę.
Podczas inauguracji zorganizowanej po raz dziewiąty przez Fundację im. Roberta Schumana, minister ds. europejskich Danuta Huebner zwróciła uwagę, że coraz więcej jest takich spraw, których nawet najsilniejsi na świecie nie potrafią załatwić skutecznie w pojedynkę.
Dlatego - przekonywała - przeznaczeniem Europy jest zjednoczenie i dlatego przeznaczeniem Polski jest uczestnictwo w tym zjednoczeniu. Podkreśliła, że te spotkania mają pokazać, że jesteśmy razem, z tymi wszystkimi, którzy chcą zintegrowanej Europy, którzy chcą wesprzeć Polskę w budowaniu jej przyszłości.
Huebner dodała, że ma nadzieję, iż podczas następnych spotkań, za rok, będzie już wiadomo jak wygląda traktat określający polskie członkostwo w UE.
Podczas uroczystości rozpoczęcia IX Polskich Spotkań Europejskich, doroczną Polską Nagrodę Europejską otrzymał w sobotę od Fundacji im. Roberta Schumana brytyjski historyk Norman Davies.
Przewodniczący Rady Fundatorów nagrody, Tadeusz Mazowiecki powiedział podczas uroczystości, że Davies został nagrodzony dlatego, że przeciwstawił się jednostronności wielu opracowań historycznych, które za Europę uważały przede wszystkim Europę Zachodnią.
Po inauguracji, z zamkowego dziedzińca ruszyła warszawskim Traktem Królewskim Parada Schumana. Szła głównie młodzież w wieku szkolnym, przede wszystkim członkowie szkolnych klubów europejskich. Część z nich ubrana była w niebiesko-żółte stroje - barwy Unii Europejskiej. Młodzi tańczyli i śpiewali. Ponadto - korzystając z możliwości kontaktu z tyloma znanymi politykami - biegali od jednego do drugiego prosząc o autograf.
Na trasie przemarszu manifestowały także grupy przeciwników akcesji Polski do Unii. Wśród nich dominowali członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego. Krzyczeli m.in.: "Pedofile, pederaści to są euroentuzjaści", "Wczoraj Moskwa dziś Bruksela", "Precz z UE", "Wielka Polska katolicka", "Opamiętaj się rodaku", "Polska tylko dla Polaków". Na Placu Zamkowym przeciwnicy integracji spalili flagę Unii Europejskiej.
Po zakończeniu parady, na Nowym Świecie odbył się - również tradycyjnie - festyn, który odwiedził m. in. premier Leszek Miller.
Dzisiaj polską racją stanu jest wejście do Unii Europejskiej i jeżeli Polska nie wejdzie do Unii, to będzie osamotniona, a nikt z nas nie lubi być samotny, bo to przykre uczucie, a samotność dla państwa to bardzo groźna sytuacja - powiedział Miller, który odwiedził rozstawione na festynie stoisko UKIE.
Wyjaśnił dziennikarzom, że przyszedł na ten festyn, by dołączyć do tych, którzy dobrze życzą Polsce. (and)