Polityka"Istotne zagrożenie". Kolejny apel do Andrzeja Dudy

"Istotne zagrożenie". Kolejny apel do Andrzeja Dudy

Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych wystosowały list do prezydenta Andrzeja Dudy. Apelują w nim o wstrzymanie się z powoływaniem sędziów Sądu Najwyższego i poczekanie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Istotne zagrożenie". Kolejny apel do Andrzeja Dudy
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Maciek Jaźwiecki
Natalia Durman

"Praworządność to jedna z naczelnych zasad demokratycznego państwa. Zasada, której przestrzeganie i stosowanie w praktyce stanowi gwarancję bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Obecny, niezwykle pośpieszny i nietransparentny, proces oceniania nowych kandydatów na sędziów do Sądu Najwyższego stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli. Podważa on fundamenty, na których opiera się zaufanie do wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w liście.

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że "do Sądu Najwyższego trafiają sprawy obywateli i mają oni prawo oczekiwać, że wybór sędziów będzie odbywać się według najlepszych standardów".

Pod listem podpisali się: Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych i Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Obraz
© WP.PL

"Są chwile, kiedy historia daje wybór"

Zaledwie w czwartek list do prezydenta skierowała grupa organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis" oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ich ocenie procedura powoływania sędziów jest nierzetelna, gdyż rozmowy z kandydatami są zbyt krótkie, a "dokumentacja ich dorobku zawodowego jest zbyt uboga". Organizacje zwróciły również uwagę na "upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa", która wyłania skład sędziów SN.

W liście do Andrzeja Dudy podkreślono, że "przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym mogą być niezgodne z podstawowymi zasadami traktatów europejskich" i dlatego - "z szacunku dla wagi rozstrzygnięcia w tej sprawie" - prezydent powinien poczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Organizacje zaalarmowały, że zatwierdzenie przez Dudę nominacji nowych sędziów SN będzie oznaczało de facto "początek wyjścia Polski z Unii Europejskiej".

"Są chwile, kiedy historia daje wybór. Wciąż ma Pan ten wybór i to na Pana, a nie szeregowych polityków czy członków KRS, zwrócone są oczy całego świata" - podsumowano.

W czwartek nowa, powołana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła 12 kandydatur do Izby Dyscyplinarnej. Wnioski o ich powołanie zostaną wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy. Pozostałe cztery wolne miejsca w Izbie nie zostały obsadzone. Żadna z kandydatur w kolejnej rundzie głosowania nie uzyskała wymaganej większości głosów Rady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1416)