Trwa ładowanie...

Apel do Andrzeja Dudy ws. sędziów SN. "Oczy całego świata są zwrócone na Pana"

Organizacje pozarządowe, w tym m.in. stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis" oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowały apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Proszą go o wstrzymanie się z powoływaniem sędziów SN i poczekanie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Share
Apel do Andrzeja Dudy ws. sędziów SN. "Oczy całego świata są zwrócone na Pana"
Źródło: PAP/EPA
d3il35q

W liście otwartym sygnatariusze podkreślają, że w najbliższych godzinach trafią do niego "wnioski o powołanie politycznych sędziów Sądu Najwyższego". Organizacje pozarządowe zaznaczają, że procedura powoływania sędziów jest nierzetelna, gdyż rozmowy z kandydatami są zbyt krótkie, a "dokumentacja ich dorobku zawodowego jest zbyt uboga". Zwróciły również uwagę na "upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa", która wyłania skład sędziów SN.

Podkreślono, że "przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym mogą być niezgodne z podstawowymi zasadami traktatów europejskich" i "z szacunku dla wagi rozstrzygnięcia w tej sprawie" powinien poczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Według sygnatariuszy listu, zatwierdzenie przez Dudę nominacji nowych sędziów SN będzie oznaczało de facto "początek wyjścia Polski z Unii Europejskiej". Organizacje, które podpisały dokument, zwróciły się również z osobistym apelem do Andrzeja Dudy.

d3il35q

Zobacz także: Marek Jakubiak o billboardach PO i Nowoczesnej. Ostre słowa

"Są chwile, kiedy historia daje wybór. Wciąż ma Pan ten wybór i to na Pana, a nie szeregowych polityków czy członków KRS, zwrócone są oczy całego świata" - czytamy w liście.

Pod dokumentem podpisały się stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", a ponadto: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Współpracy Sędziów, Inicjatywa "Wolne Sądy", Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Amnesty International, Archiwum Osiatyńskiego, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3il35q

Podziel się opinią

Share
d3il35q
d3il35q
Więcej tematów